Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

3 Çocuk Parası

Türkiye nüfusunda yaşanan düşüş sebebi ile Başbakan’ın bizzat talimat vermiş olduğu çocuk teşviki projesinin tüm detayları artık belli olmaya başlamıştır. 3 çocuk projesini uygulamaya geçirmek amacı ile başlatılmış olan bu çalışmada Avrupa ile OECD’de uygulanmakta olan modeller incelenmektedir. Bu incelemeler doğrultusunda 0 ile 3 yaş grubundaki çocuklara mama, bebek bezi, 3 ile 6 yaşa kadar olan çocuklara kreş desteği sağlanması şartı ile annelere her ay düzenli olarak 300 TL ödenecektir. Verilecek olan bu 3 Çocuk Parası teşviki projesinde bir barajlı sistem vardır. 4 çocuk ve üzerindekilere verilmeyen bu teşvik hedeflenen nüfusa erişildiğinde kaldırılacaktır.

Başbakan’ın, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a verdiği talimat üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı tarafından ortak yürütülmekte olan 3 Çocuk Parası teşviki çalışmalarının ayrıntıları ise zamanla netleşmeye başlamıştır. İşsizlik fonunda %1 kaynak kapsamında hazırlanan raporu hükümete ulaştıran Ak Parti Kadın Kolları, ülke dışındaki örnekleri ve modelleri inceleyerek yalnızca çocuk ve bebeklerin bakımında kullanılacak olan yemek çeki gibi 300 TL’lik çocuk bakım teşviki ile İşsizlik Fonu’ndan alınacak olan %1’lik kaynak ile aile bakım sigortası oluşturulmasını önermiştir. Ayrıca kadın kolları verilen bu çeklerle yalnızca gıda harcamalarının yapılabileceğini belirtirken, aynı model ile çocuk harcamalarının sağlanabilmesi için annelere çocuk bakım teşviki verilmesini talep etmiştir.

Aile Bakanlığı, bu belirtilen modeli hedef alan bir çalışma yürütmeye başlamıştır. 300 TL’lik 3 Çocuk Parası bakım teşviki 0 ile 3 yaş arasındaki tüm bebeklerin bez ve mama ihtiyaçlarını, 3 ile 6 yaş arasındaki çocukların ise kreş masraflarını karşılama amacı ile yürütülmektedir. Aile bakanlığı çocuk bakımında aileyi merkezde tutan “Aile Destek Sigortası” ile yeni bir sistem uygulamasına geçilmesini tartışmaktadır. Çalışma Bakanlığı’nın part time, evden çalışma ile çağrı üzerine çalışma modellerini geliştirerek istihdamı arttırmaya yönelik çalışmaların öne sürüldüğü öğrenilmiştir. Doğum izninin doğumdan önce iki ay, doğumdan sonra 4 aya çıkarılması ile kadının doğum iznine ayrılma süresinde özel istihdam büroları vasıtası ile geçici eleman çalıştırma seçeneğinin gündemde olması ve doğum izninin dördüncü aydan sonraki bölümlerine ilişkin sigorta priminin İşsizlik Fonu’ndan sağlanması modeli tartışılmaktadır. Maliye Bakanlığı ise bu çalışmanın bütçeye getirecek olduğu maliyeti hesaplamaktadır.

3 Çocuk Parası 5.00/5 (100.00%) 3 oy

2014 TEB Pos Cihazı Nasıl Alınır başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı