Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Banka Kara Liste Sorgulama

Geçmiş zamanlarda kredi veya kredi kartı kullanan kişilerin ödeme planlarını ve düzenlerini, karşılıksız çekleri ile protestolu tüm senetlerini bankalar Merkez Bankası’na göndererek bilgilerin toplanmasını sağlamakta ve Merkez Bankası tüm bu bilgileri liste haline getirerek diğer bankaları bilgilendirmek paylaşmaktaydı. Bu nedenle bankalarla problem yaşayan kişiler bu listeyi “Merkez Bankası Kara Liste” olarak tanımlamaktaydı.

Geçmiş dönemler içerisinde tüm banka müşterileri ile tüketicilerin kredi ya da kredi kartı başvuru sonuçlarının sistemden kontrol edilerek işlemlerin başlatılması ve olumsuz yanıtlanan başvuru sonuçlarının değerlendirilmesi kara liste içerisinde açıklanmaktaydı. Ancak son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde kişiler başvuru sonuçlarının olumsuz değerlendirilmesinin ardında yatan nedenleri kolaylıkla öğrenebilmektedir. Ayrıca yapılan uygulamalar ve getirilen sistemler yardımı ile kişiler ödeme düzenlerini ve disiplinlerini, geçmiş dönemler içerisindeki kullanmış oldukları kredilerini, kullanmış oldukları kredi kartlarını ve kart limitlerini kolaylıkla detaylı bir şekilde öğrenebilmektedir.

28 Haziran 2013 tarihi itibari ile Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi aracılığı ile sunmuş olduğu tüm bu bilgileri Banka Kara Liste Sorgulama işlemi olarak faaliyete geçirmekte ve kişilere kolaylık sağlamaktadır. Bu uygulama başlangıç aşamasında bankaların havuzunda toplanmakta iken daha sonraki dönemlerde halkın bilgisine de sunulmaktadır. Böylece bankaların görmüş olduğu tüm bilgileri kişiler de sorgulama yaparak öğrenebilmektedir. Banka Kara Liste Sorgulama işlemlerinin gerçekleşebilmesi için Ziraat Bankası, İş Bankası, Halk Bankası, Şeker Bank, Deniz Bank ya da Alternatif Bank şubelerine gidilerek şube içerisindeki yetkili bir kişi ile görüşme yapılmasının ardından Risk Merkezi Raporu temin edilebilmektedir. Bir takvim yılı içerisindeki ilk başvurular ücretsiz olarak gerçekleşmekte iken, diğer yapılan başvuru taleplerinde yapılan işlemler karşılığında bankalar 5 TL alabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu Kredi Kayıt Bürosu Raporu ile Risk Merkezi Raporu’nun karıştırılmamasıdır. Belirtilen bankaların şubelerine yapılan başvuru esnasında nüfuz cüzdanı beyanı yapılmasının ardından rapor hızlı bir şekilde temin edilebilmektedir. Rapor içerisinde geri dönük 10 yıllık tüm banka geçmişlerini görebilmekte iken, bütün kredili işlemler hakkında detaylı bilgilerde yer almaktadır. Merkez Bankası’nın tutmakta olduğu bu kayıtlar 5 yıl saklanmakta olup, Risk Merkezi bu saklama ve kayıt sürecini 10 yıl uzatmıştır.

Alınan rapor sonucunda kapatılan herhangi bir borcun listede bulunabilmesi mümkündür. Böyle bir durumla karşılaşıldığında 444 99 69 numaralı telefon aranarak Risk Merkezi ile görüşülmesi konu hakkında detaylı bilgilerin alınması gerekmektedir. Geçmiş dönemde ödenmiş olan borç hakkında detaylı bilgi alınmasının ardından itiraz süreci başlatılarak işlemler borcun listeden silinmesi mümkün olmaktadır.

Banka Kara Liste Sorgulama 5.00/5 (100.00%) 2 oy

Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı