Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Banka kredi notu, bankalar ile çalışmakta olan tüm kişilerin ve müşterilerin ödeme disiplinlerini ve borçlarını gösteren puanlama sistemidir. Puanlama sisteminin tüm kayıtları Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktandır. Toplanan tüm bilgiler ise bankaların havuzunda toplanmakta ve paylaşılmaktadır. Paylaşılan bilgiler doğrultusunda bankalar müşterilerinin kredi notlarını değerlendirerek kişilerin risk profilini incelemekte ve kişilerin finansal bilgileri hakkında ön bilgi sahibi olmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu’nun tutmuş olduğu kayıtlar ile belirlenen kredi notları kişilerin bankalardan kredi ya da kredi kartı talepleri esnasında incelenerek işlemlerin başlatılması sağlanmaktadır. Bu sistem 2013 yılından itibaren tüm bireylerinde bilgisine sunulmakta olup, kişilerin de kredi notları hakkında bilgi sahibi olabilmelerine olanak sunmaktadır. Kredi ya da kredi kartı başvuruları esnasında ön eleme amaçlı kullanılan kredi notu kişilerin geçmiş tüm kredi kayıtları ve ödeme disiplinlerini içermesi nedeni ile çok fazla önem taşımaktadır.

Kişilerin kredi ya da kredi kartı başvurularının bankalar tarafından onaylanabilmesi için uygulamada olan bu kredi notu sisteminde puanlamanın belli bir kriterin üzerinde olması gerekmektedir. 5 ayrı dilim üzerinde değerlendirilmekte olan bu kredi notunun en üst dilimi en az riskli, en alt dilimi ise ise en riskli kişileri ifade etmektedir. Belirtmek gerekir ki puanlamalar sabit olmamakla birlikte kişilerin ödeme disiplinlerine göre zamanla farklılık gösterebilmektedir.

Kredi notu düşük olan kişiler tarafından sıklıkla sorulmakta olan Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir sorusunun yanıtı tam anlamı ile vermek gerekir ise; kişinin kredi notunu olumsuz yönde etkileyen geçmiş borçlarının tümünün kapatılması gerektiğinin altını çizmek gerekir. Tüm geçmiş dönem borçlarının ödenmesi halinde belli bir süre zarfının geçmesi ile kredi notunda yükselmeler izlenebilmektedir. Kredi notunun borçların ödenmesi halinde yine de yükselmemesi halinde ise tekrar bankalar borçlanarak mevcut olan borçların aksatılmadan ödenmesi gerekmektedir. Kişiye ait olan kredi kartlarının kullanılabilir limiti de kredi notunu olumlu yönde etkileyeceğinden kartların son kullanılabilir limite kadar gelinmemesine dikkat edilmelidir. Herhangi bir kredi kartı mevcut değil ise herhangi bir bankaya kredi kartı talebinde bulunarak ödemelerin düzenli yapılması sağlanmalıdır.

Yazımız içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi ise kredi notunun düşük olması halinde yapılan kredi başvurularının da kredi notunu olumsuz yönde etkilemesidir. Bu nedenle kredi notunun düşük olunduğu bilinirken herhangi bir kredi başvurusunda bulunulmaması gerekmektedir. Bulunulması halinde ise diğer bankalar da taleplerinize olumlu yanıt vermeyecektir.

Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir 5.00/5 (100.00%) 2 oy

Banka Kara Liste Sorgulama başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı