Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekir

Tüm banka ve finansal kurumların fonlarını yönlendiren, değerlendiren ve ekonomik dengelerin korunması için önem taşıyan meslek bankacılıktır. Bu nedenle bankalarda çalışmak üzere yetişen nitelikli kişilere her zaman bankacılık sektörü ihtiyaç duymaktadır.

Bankacılık mesleğinin, günümüzde ve gelecek dönemler içerisinde öneminin diğer mesleklere göre hızla artması sebebe ile üniversite sınavına girerek Bankacılık alanını tercih etmek isteyen kişiler ilk olarak bu meslek ve sektör hakkında bilgilere sahip olarak tercihlerinin doğruluğu hakkında fikir sahibi olmak istemektedirler.

Peki Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekir?

Geçmiş zamanlarda bankacılık yapabilmek ve bu sektörde yerini alabilmek için kişilerin liseden mezun olması yeterliydi. Ancak günümüze gelindiğinde üniversitelerin Bankcılık veSigortacılık bölümlerinde 2 yıl okuyarak bu sektörde yer edinilebilmektedir. Üniversitelerin vermiş oldukları eğitim programlarında ise bankacılık mesleğine karşı olan tüm sorumluluklar, yönetsel görevler ve kabiliyetlerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca finansal muhasebe, genel bankacılık bilgileri, ticaret hukuku, temel bankacılık hizmetleri, iletişim becerileri, banka ve sigorta muhasebesi, genel sigortacılık bilgileri, temel kredi bilgileri, hizmet pazarlaması, banka ve sigorta hukuku, bankacılıkta bilgisayar uygulamaları, müşteri ilişkileri yönetimi, risk ve fon yönetimi gibi konular hakkında detaylı eğitimler alarak etkin yetkinlik durumuna gelinerek kişilerin sektörde yerini alacak donanıma sahip olması hedeflenmektedir.

Her meslekte olduğu gibi bankacılık mesleğinin de gerektirdiği bir takım özellikler ve nitelikler mevcuttur. Bu nitelikler arasında ise matematik ve ekonomi ile ilgilenilmesi, kişiler ile iletişimin güçlü olması, düzenli, tertipli, titiz ve dikkatli olmakla birlikte yeniliklere açık bir şekilde ileri görüşlü olunması gerektiği yer almaktadır. Üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık bölümünün bitirilmesinin ardından kişiler Sermaye Piyasası Aracı Kurumlarında, Bankalarda, Kredi Analizi, Kamu Finans Kurumları, Sigortacılık, Leasing Şirketleri, Uluslararası Denetim Şirketleri ve İşletmelerin Finans Bölümleri olarak faaliyet gösteren alanlarda yer alabilmektedirler.

Bankalarda etkin olarak faaliyete başlanılması ve çalışılabilmesi için ise; mezun olan kişinin bankaların kriterleri doğrultusunda uygulamakta oldukları bir takım politikalara uyum sağlaması şartı aranmaktadır. Bazı bankalar Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı yani KPSS’yi dikkate alarak personel alımlarını gerçekleştirirken, bazı bankalar da kendi bünyesinde oluşturmuş oldukları politikalar ve kriterler doğrultusunda personel alımı yapmaktadırlar. Ayrıca bazı bankalar bu uygulamalar haricinde kişileri mülakata da tabi tutarak alımlarını gerçekleştirebilmektedirler.

Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekir 5.00/5 (100.00%) 2 oy

Emekli Maaş Kampanyaları başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Banka Genel

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Anında Para Hesabı

Denizbank Anında Para Hesabı

Denizbank Anında Para Hesabı Paraya mı ihtiyacınızın var? Kısa zaman zarfında ihtiyaçlarınızı karşılamak mı istiyorsunuz?...

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu   Günümüzde hemen hemen her şeyin maddiyata bağlı olduğunu görüyoruz....

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı