Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Günümüzde bankacılık sektörünün hızla ilerlemesi ve sayılarının artması nedeni ile pek çok kişi birden fazla banka ile çalışmaktadır. Ancak bireyler sadece tek bir işlem için açmış oldukları hesapları belli bir süre sonrasında kullanmayarak unutabilmektedir. Açılmış bu hesapların kullanılmaması halinde ise zaman içerisinde hesap içinde bulunan paraların da unutulması mümkün olmaktadır.

Hesaplarda unutulmuş olan küçük ya da büyük miktarlardaki paralar hesabın bulunduğu bankalar tarafından ne yazık kişilere bildirilmemektedir. Bu sebeple bireylerin belli süreler sonrasında unuttukları ya da kullanmadıkları hesaplarındaki paraların tamamen unutulması mümkün olabilmektedir. Banka hesaplarında unutulmuş olan tüm paralar ise belirli bir süre zarfı sonunda (10 yıl) zaman aşımı nedeni ile toplanmakta olup, bankaların kendi hesaplarına ya da Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na geçirilmektedir.

Bankada unutulmuş olan para söz konusu olduğunda zaman aşımına uğramak üzere olan mevduatlar, alacaklar ve katılım fonları ile emanetler Türkiye Bankalar Birliği’nin tüm bireylere sunmakta olduğu internet sayfası üzerinden kolaylıkla sorgulanabilmesi ve takip edilmesi mümkündür. Bankada unutulan para Türkiye Bankalar Birliği’nin internet adresi olan zamanasimi.org ‘a girilerek Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Zaman aşımına uğramak üzere olan tüm hesaplar TBB’nin sunmuş olduğu bu internet adresi üzerinden sorgulanabilmektedir.

Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemleri için oluşturulmuş bu sistemde unutulan paralar liste olarak yayınlanmaktadır. Bu sorgulama işlemleri için ise bireyin adını soyadını yazarak işlem yapması yeterlidir. Daha sonra sayfanın son bölümünde yer alan ve güvenlik amacıyla kullanılmakta olan resmin içindeki güvenlik kodlarının girilmesi gerekmektedir. Sisteme giriş işlemlerinin yapılması ile Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemleri tamamlanmaktadır. Bireyin bankada unuttuğu paralar bu sistem sayesinde görülebilmekte ve kişilere yayınlanan listeler sayesinde kolaylık sunmaktadır.

Sorgulama işlemleri sadece bireyin kendi hesapları için değil bir başkasına ait olan hesapları için de uygulayabileceği bir sistemdir. Bu tip işlemler için ise sorgulama yapılacak bireyin yalnızca adının ve soyadının yazılmasının ardından yeniden sayfanın sonunda yer alan güvenlik kodunun yazılması yeterli olmaktadır. Bu işlemler sonucunda aile bireyleri içindeki herhangi bir kimsenin de bankada unutmuş olabileceği paralar sorgulanabilmekte ve bu konu hakkında bireye bilgi verilerek paranın hesaptan çekilerek geri alınabilmesi sağlanarak işlemlerin başlatılmasına olanak sunmaktadır.

Bankada unutulan paralar için yapılan sorgulama esnasında unutulan para bulunuyor ise ilgili bankanın herhangi bir şubesine gidilerek işlem hakkında bildirimde bulunulması gerekmektedir. Gerekli dilekçenin yazılması ile unutulan para geri alınabilmektedir.

Bankada Unutulan Para Sorgulama 5.00/5 (100.00%) 2 oy

Çocuk Parası Alma Şartları başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Banka Genel

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Anında Para Hesabı

Denizbank Anında Para Hesabı

Denizbank Anında Para Hesabı Paraya mı ihtiyacınızın var? Kısa zaman zarfında ihtiyaçlarınızı karşılamak mı istiyorsunuz?...

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu   Günümüzde hemen hemen her şeyin maddiyata bağlı olduğunu görüyoruz....

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı