Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar

Sosyal devlet anlayışı doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu kendi inisiyatifi ve isteği olmadan işten çıkmış ya da çıkarılmış işçiler için işsizlik ödeneği ismi altında ödenek ayırmakta olup, işçinin işten çıkarılması halinde kişinin tekrara iş bulana kadar devlet belli kriterlere uyum sağlayan kişilere düzenli olarak işsizlik maaşı bağlamaktadır.

İşsiz kalan bir kimsenin işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için işyerinden iş kanununda belirtilmiş olan haklı sebeplere dayanmayan bir şekilde çıkarılmış olması gerekmektedir. Son çalışılmış olan iş yerinden istifa, evlilik ve emeklilik sebepleri ile ayrılma veya kişiden kaynaklı herhangi bir sorun sebebi ile işten çıkarılması halinde kişiye işsizlik ödeneği bağlanmamaktadır.

İşçinin işten çıkarılması halinde işveren kurum, hizmet akdinin sona ermiş olduğu sigortalı işsiz hakkındaki hizmet akdinin bitmiş olduğu yani sona ermiş olduğu tarih itibariyle 15 iş gün içinde 3 nüsha şeklinde İşten Ayrılma Bildirgesi’ni düzenlemesi gerekmektedir. Belirlenen bu süre içinde bir nüshasını işyerinin bulunduğu yerdeki İŞKUR’a ulaştırmalıdır. Nüshaların bir tanesini sigortalı işsize vermeli, bir diğer nüshasını ise işyerinde tutmalıdır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar işten çıkarılmış olan sigortalı işsizin kimliği, işveren tarafından düzenlenen İşten Ayrılma Bildirgesi olarak sayılmaktadır. Bu belgeler doğrultusunda hizmet akdinin sona erdiği tarihten 30 gün içinde İŞKUR’a bizzat işsizlik maaşı talebi ile başvurulması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı ödenekleri, işten çıkarılmış olan sigortalı işsiz kişinin, İşsizlik Sigortasının Uygulamasına İlişkin Tebliğ’’de yer alan 2. 3. ve 5. maddeler içerisinde belirtilen tüm şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartların taşınması ile hizmet akdinin fesh edildiği tarihi izleyen günden hesaplama yapılmaktadır. İlk işsizlik maaşı ödemesi, bu ödeneğe hak kazanma şartlarının yerine getirilmiş olduğu tarihi izleyen ayın sonunda gerçekleşmektedir. Bu işsizlik maaşı ödeneği, aylık şekilde her ayın sonunda İŞKUR tarafından kişinin adına açılmış banka hesabına düzenli olarak yatırılmaktadır.

İşsizlik maaşın alınabilmesi için sigorta süreleri ise;

 • 600 gün sigorta primi yatmış olan kişiler 6 ay yani 180 gün
 • 900 gün sigorta pirimi yatmış olan kişiler 8 ay yani 240 gün
 • 1080 gün ve daha fazla sigorta primi yatmış olan kişiler 10 ay yani 300 gün sürelerde işsizlik maaşı yani işsizlik maaşı ödeneği almaya hak kazanmaktadırlar.

5510 sayılı Kanun içerisinde belirtilen maddelerde işsizlik maaşı ödeneği almaya hak kazanan kimseler, genel sağlık sigortasından da yararlanmakta ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerde bu genel sağlık sigortası kapsamından tüm sağlık hizmetlerinde yararlanabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar 1.54/5 (30.86%) 35 oy

Emekli Maaşı Banka Değişikliği başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. aykut diyor ki:

  600 günüm var otelde sezonluk çalışıyorum.sezon sonu olduğundan dolayı işten ayrılıyorum diye dilekçe yazdım.bana işten ayrılma belgesi verilmedi ama bi bildirge var elimde sigorta ile ilgili.şimdi ben işkura gitsem belge yok diye sıkıntı çıkar mı. otelim bodrumda yakın yer değil.

 2. oktay diyor ki:

  Benim sigorta girişim var 2 yıl önce ama 1,5 yıldır çalısmıyorum işsizim bu maddeden yararlanma hakkım varmı?
  Teşekkürler.

 3. ibrahim demir diyor ki:

  İşsizim ve fakirim maaş istiyorum

Yukarı