Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Kara Liste olarak bilinmekte olan negatif kredi kayıtları ile ilgili günümüzde pek çok bilgi bulunmaktadır. Ancak tüm bu bilgilere rağmen pek çok birey Kara Listeden Nasıl Çıkılır sorusu hakkında yeterli bilgiye sahibi değildir. Yazımız içerisinde Kara Listeden Nasıl Çıkılır sorusu hakkında net cevaplar vererek detaylı bilgiler aktarmaktayız.

Kara liste Merkez Bankası’nın kayıt altına aldığı kişiler ve kurumlar bazındaki sorunlu bireysel kredileri, senetleri ve çekleri kapsayan veritabanına verilmiş olan bir isimdir. Ayrıca kredi başvuruları sırasında referans olarak dikkate alınan başka bir kaynak yoktur. Bu kaynak ise Kredi Kayıt Bürosu’dur. Genellikle kara liste olarak bilinmekte olan bu kayıtlar, belirtilen bu iki kurum tarafından oluşturulan veritabanlarından sağlanmaktadır.

Ülkemizde birçok birey bankaların bu kara liste olarak bilinen listesine girme durumu ile karşılaşabilmektedir. Bu durumun yaşanması ise kişinin ekonomik ve tüm finansal yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü bir kişinin adının kara listede bulunması durumunda bu listeden çıkılabilmesi pek kolay değildir. Tüm bunların haricinde ihtiyaç halinde acil nakit ihtiyaçlarında finansal desteğin sağlanabilmesi için kişiler bankalar ile çalışamamakta ve zor durumda kalınabilmektedir. Bu sebeple kişinin kara listeye eklenmemesi için tüm mevcut borçlarının ödemelerini düzenli biçimde ve günü gününe yapması gerekmektedir. Aksi halde ise bankalar 1 aylık bir dönem için dahi olsa gecikmiş borçlarda bireyleri uyarmakta ve yasal işlem başlatarak kişinin adını kara listeye eklemektedir.

Kişinin adının kara listeye yazılması halinde Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Bir kimsenin adının kara listeye eklenmesi halinde kara listeden çıkabilmek için yapılabilecek pek bir şey yoktur. Ancak kara listeye girilmesine neden olan ödenmemiş olan borcun ödenerek belli bir süre beklenmesi önerilmektedir. Borcun ödenmesinin ardından ise sicilin 5 yılın sonunda temizleneceği dikkate alınarak kişi bu süre sonucunda kara listeden çıkmaktadır. 5 yılın sonunda kara listeden çıkılması halinde kişi yeniden kredi talebinde bulunabilmekte ve kredi kartı alabilmektedir. Borcun ödenmemesi halinde ise 5 yıl beklenmesi halinde de kişinin adı kara listede kalmaktadır.

Günümüzde bazı bankalar borçların ödenmesi durumunda kişinin kara listeden silinmesini dahi beklemeden kredi başvurularına olumlu yanıt verebilmektedir. Kişi 4 yıl sonrasında 1 yıl daha beklemeden kredi başvurusunda bulunabilir. Kredi başvurularının %100 onaylanma ihtimalinin olmadığı gibi bu gibi durumda bu olasılık dikkate alınabilmektedir. Bu sebeple kara listeye girilmemesi için borçların ödemelerin düzenli bir şekilde yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır 5.00/5 (100.00%) 3 oy

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırırım başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı