Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kara Listeden Ne Zaman Silinirim

Kara Liste bankalara olan borçlarını düzenli olarak ödemeyen ve geciktirerek ödemelerini aksatan kişilerin bankalarla olan tüm ilişkilerini belirli bir süre aralığında kısıtlamak için oluşturulmuş bir listedir. Negatif ve olumsuz kredi kayıtlarının tutulduğu bu kara liste, tüm bankalar tarafından ortak kullanılan ve görülen bir sistemdir. Böylelikle her banka sorun yaşanan ve problemli olan müşterileri kolaylıkla görebilmekte olup, kara listeye alınan kişiler ile ilişkisini bir süreliğine kesmektedir.

Kredi başvuruları esnasında referans niteliği taşımakta olan bu kara listenin yanı sıra diğer bir kaynak ise Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kara listeye ait tüm kayıtlar bu iki kurum tarafından tutulmaktadır. Tutulan tüm kayıtlar ise bankalara bilgilendirme amacı ile sunulmaktadır. Merkez Bankası’nın tutmuş olduğu kara liste kurumlar ve kişileri kapsamakta olup, sorunlu bireysel kredileri, senetleri ve çekleri bankalara bilgilendirmek amacı ile kayıt altında tutulmakta ve 5 yıl süreyle bu kişilerin ve kurumların ilişkilerini ve çalışmalarını kısıtlayarak işlem yapmasını engellemektedir.

Bireylerin kredi başvurularında aynı ekrandan sorgulama işleminin yapılması ile kara listeye ulaşılabilmektedir. Bu nedenle kara liste kredi ve kredi kartı taleplerinde referans niteliği taşımakta ve bankalar bu listedeki isimlerle çalışmamaktadır. Kara listede yer alan bir kişinin ekonomik hali ve bankalar ile olan tüm ilişkisi olumsuz etkilenmekte olup, kredi ya da kredi kartı talepleri olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu kara listeden çıkılması ise yakın bir süre içerisinde pek mümkün olmamaktadır. Kişinin adının kara listeye eklenmesi ile ilk sormakta olduğu ilk soru “Kara Listeden Ne Zaman Silinirim” olmaktadır.

Adı kara listede yer alan bir kimsenin kara listeden silinebilmesi için ilk olarak var olan tüm borcunun tamamını kapatması gerekmektedir. Ancak mevcut tüm borçların ödenmesi kara listeden silinmek için yeterli değildir. Daha sonrasında 5 yıl bekleyerek bu süre zarfı sonunda bankalarla çalışmaya başlayabilmektedir. Bazı dönemlerde hükümet kara liste afları çıkararak borcunu ödemiş olan kişilere 5 yıl dolmadan bankalarla çalışma olanağı sunmaktadır. Ayrıca borçlu olan kişilerin mevcut borçlarını ödemesinin ardından adının silinmesi için genel merkeze dilekçe yazarak kara listeden çıkmak istediğini beyan etmesi gerekmektedir. Genel merkez tarafından verilen karar ile kişinin adı kara listeden silinebilmektedir.

Kişinin bankalarla olan ilişkilerinin olumsuz yönde etkilenmemesi ve adının kara listeye eklenerek 5 yıl boyunca herhangi bir kısıtlamaya uğramaması için tüm mevcut borçlarını düzenli olarak ödeyerek herhangi bir gecikme yaşamamasına özen göstermesi tavsiye edilmektedir. Aksi halde tüm borçlarını ödemesi halinde 5 yıl boyunca Kara Listeden Ne Zaman Silinirim diyerek beklemek zorunda kalabilmektedir.

Kara Listeden Ne Zaman Silinirim 5.00/5 (100.00%) 2 oy

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı