Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi

Kırmızı kalem yemek hakkında bilgi verilmesi gerekirse eğer, kullanılan bir kredinin veya kredi kartının ya da kıymetli evraka ait borcun ödenmemesi halinde dosyanın takibe düşerek mahkemelik olması durumu olarak açıklamak mümkündür. Merkez Bankası veritabanında kayıt altına alınan kara listenin bir benzeri olarak bilinen kırmızı kalem, bankaların veritabanında kayıt altına alınmaktadır. Bu sebeple kırmızı kalem yenmesi, kişinin kara listeye yazılması ile eş değer seviyede tutulmaktadır.

Kırmızı kalem yiyen kişiler, bankaların müşterilerine sunmuş olduğu hizmetlerinde yararlanamamaktadırlar. Ayrıca bu kişiler sadece mevduat hesabı kullanabilmektedirler. Bu kişilerin bankalarla olan çalışmaları kara liste uygulamasındaki gibi 5 yıl boyunca kesilmekte ve her hangi bir nakit ihtiyacı durumunda bankalar başvuruları reddetmektedir. Kişinin ödenmemiş borçlar sebebiyle takibe düşülmesi, avukatlık olunması ve icralık olunması diğer bankalarla çalışmak için ciddi bir problem niteliği taşımaktadır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalınmaması için ödemelerin ödeme disiplinlerine dikkat edilmelidir.

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir Mi sorusuna yanıt vermek gerekirse yukarıda da anlatıldığı gibi mümkün olamamaktadır. Bankaların ortak kullanmış oldukları veritabanında bir kimsenin adının işaretlenmesi halinde bankanın hizmetinden yararlanılmamaktadır. Kredi kartı, kredi ve hesap açma işlemleri bu kişiler için onaylanmamaktadır. Ancak kullanılan kredi kartı ve hesaplar bankanın inisiyatifine göre kullanılmaya devam edilebilmektedir.

Kırmızı kalem yenilmesi halinde kişinin kara listeye eklenmesi durumundaki gibi bankayla olan ilişkilerin kesilebilmesi söz konusu olmaktadır. Böyle bir durumunda ise banka kişinin kredi kartlarını ve hesaplarını tek taraflı fesh etmektedir. Kişinin borçlarını ödenmesi durumundaysa, bankaların borçları 7 gün içinde kabul etmesi sebebiyle bu durum düzelmemektedir. Ancak bu durum bankalar arasında farklılıklar olabilmektedir.

Kırmızı kalem yememek ve bankalarla çalışmalara devam edilebilmesi için çalışma disiplinlerine özen gösterilmesi gerekmektedir. Böylece tüm hizmetlerden kesintisiz faydalanmak mümkündür. Dikkat edilmediğinde de acil nakit ihtiyaçlarında veya kredi başvurularında olumlu yanıt almak pek mümkün olamamaktadır.

Kırmızı kalem yiyen kişi kredi alabilir mi sorusuna yanıt vermek gerekirse genellikle kredi talepleri olumsuz sonuçlanmaktadır demek mümkündür. Günümüzde pek çok banka kredi işlemleri esnasında kendi çalışma politikalarını uygulamakta dahi olsa kırmızı kalem yenilmesi halinde kredi ya da kredi kartı başvurularına olumsuz yanıtlar vermektedir. Ayrıca kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi başvurusunda bulunacak olduğu bankalara teminat gösterilmesi durumunda işlemlerin olumlu yanıtlanabileceğinin altını çizmek gerekmektedir. İpotek gösterilmesinin ardından kredi başvurusunun olumlu çıkması kesin bir durum olmasa da unutmamak gerekir ki bankaların çalışma politikaları ve belirledikleri kriterler farklılık göstermektedir.

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi 5.00/5 (100.00%) 3 oy

Kara Listeden Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı