Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Kartı alabilir mi

Kişiler bankalarla çalışmaları sırasında borçlarını düzenli olarak yapmaması ve kredi veya kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödememesi halinde takibe düşerek mahkemelik olmasıyla ve daha sonrasında icralık olması ile kişiler kırmızı kalem yiyerek bankalarla çalışmalarına ara vermektedirler.

Kırmızı kalem yiyen kişilerin bilgileri bankaların veritabanında toplanmaktadır. Ayrıca Merkez Bankası’nın da uygulamakta olduğu kara liste de kaydedilmektedir. Bu gibi kişilerin kredi notu yani kredi puanı düzensiz ödemeler ve mevcut borçlar nedeniyle olumsuz etkilenmektedir. Bu sebeple kırmızı kalem yiyen kişi kredi kartı alabilir mi sorusu ile karşılaşıldığında yanıt olumsuz olmaktadır. Ayrıca bankalar bu gibi kişilerin taleplerine olumsuz cevap vermektedir.

Kırmızı kalem yiyen bir kimsenin kredi kartı alabilmesi ve kart başvurusunun onaylanabilmesi için ilk olarak borcunu ödemesi ve daha sonrasında 5 yıl beklemesi gerekir. Bu süreç içinde kırmızı kalem yiyen bir kimse bankalarla çalışamamakta ve kart başvurusunda bulunamamaktadır. Özetlenecek olursa kırmızı kalem yenmesi halinde bankalarla olan çalışmalara ara verilerek kesilmektedir.  Ayrıca bu süreç içinde Merkez Bankası tarafından uygulanan kara listeden de kişi silinmektedir. 5 yıl sonunda kişi bankalara başvuru yaparak kredi kartı alabilmektedir.

Kredi kartı başvurusunda bulunabilmek için kredi notu veya kara liste hususlarının dışında bir kimsenin maaşı, çalıştığı kurum, yaşı ve çalışma süresi gibi etkenler de dikkat alınmakta ve kredi kartı başvuruları incelenmektedir. Örnek vermek gerekirse 2 yıl gibi bir süre yüksek maaş alarak aynı kurumda çalışmakta olan ve bankanın maaş müşterisi olan kişiler kredi kartı taleplerine olumlu yanıt alabilmektedir. Bu sebeple unutmamak gerekir ki bankaların çalışma politikalarının farklı olması sebebiyle kredi kartı başvuruları olumlu veya olumsuz olması değişebilmektedir.

5 yılın kişinin sicilinin temizlenmesi ile kredi kartı başvurusu onaylanan kişilerin ilk 3 aylık dönem içerisinde ödemelerini düzenli olarak yapması ve dikkat etmesi gerekmektedir. Düzenli ödemeler ve disiplinli çalışmalar sonrasında kişilerin kredi notu yükselerek bankaların tüm müşterilerine ve kurumlara sunmakta olduğu hizmetlerden ve avantajlardan yararlanmak mümkündür.

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Kartı alabilir mi 5.00/5 (100.00%) 5 oy

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı