Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Bankalar tarafından kırmızı kalem yenmesinin ne demek olduğu hakkında kısaca bilgi verilecek olursa geçmiş dönemlerde herhangi bir bankadan alınmış kredi kartının, kredinin ya da bir kıymetli evraka ilişkin mevcut borcun düzenli ve zamanında ödenmemesi durumunda dosyanın takibe düşerek mahkemelik olması haline “kırmızı kalem yemek” olarak tanımlanabilmektedir.

Kırmızı kalem yiyen bireylerin bankalarla olan ilişkileri kara liste uygulamasında yapıldığı gibi 5 yıl gibi bir süre kesilmekte ve bankalar ile olan tüm çalışmalarına ara verilmektedir. Bankalar tarafından mevcut borçlar nedeni ile takibe alınma durumu ile kişinin avukatlık ve icralık olması ciddi boyutlarda önemli olaylardır. Bu tip durumlar ile karşılaşılması halinde mevcut tüm borçların ödemelerinin düzenli olarak yapılmasına özen gösterilmelidir. Dikkat edilmeyen düzensiz borçlar nedeni ile kırmızı kalem yiyen kişiler kredi ve kredi kartı kullanamamaktadır. Bu nedenle mevcut olan borçlarını ödenmemesi sebebi ile bankalar tarafından kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar bulunmamaktadır. Ayrıca kırmızı kalem yiyen kişi kredi alabilir mi sorusuna cevaplar net bir şekilde verilememekte olup, bankalar bu tip durumlarda olumsuz sonuçlar vermektedir.

Günümüzde bankalar kredi talebinde bulunulması esnasında talebin işleme alınabilmesi için kendi politikalarınca belirledikleri kriterler doğrultusunda bazı inisiyatiflere göre hareket etmektedirler. Ancak kırmızı kalem yiyen bireyler kredi ya da kredi kartı başvuru taleplerinde yine olumsuz sonuçlarla karşılaşmaktadırlar. Tüm bunların yanı sıra almak için bankaya başvuruda bulunan kişiler çalışmak istedikleri bankaya teminat göstererek işlem yapmaları önerilmektedir. Bir ipoteğin gösterilmesiyle kredi talebinde bulunulması halinde başvuru sonucunun olumlu sonuçlanması ihtimalinin arttırılması mümkündür. Gösterilen ipotek ile birlikte başvuru sonucunun olumlu veya olumsuz sonuçlanması da yine bankanın politikasına göre değişebilmektedir.

Merkez Bankası’nın uygulamakta olduğu sistem olan kara listenin benzeri olarak tanımlanan ve bankaların veritabanında bulunmakta olan kırmızı kalem yeme pozisyonuna düşülmemesi için tüm borçların zamanında ve düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir. Bankaların hizmetlerinden kesintisiz bir şekilde yararlanılabilmesi için bu tip konulara dikkat edilmelidir. Aksi halde acil nakit ihtiyacının olduğu ve kredi kartı kullanılması gereken durumlarda bankalardan olumlu yanıtların alınabilmesi güç hale gelebilmektedir.

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar 5.00/5 (100.00%) 2 oy

Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı