Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi

Kredi veya kredi kartı borçlarının düzensiz olarak ödenmesi ve zamanında yatırılmayarak aksatılması kişinin kredi sicilinin bozulmasına ve kötüye gitmesine sebep olan en etkili faktördür. Kişinin borçlarını ödememesi halinde ise bankalar bu kişi ile olan tüm ilişkilerini belirli bir süreliğine keserek oluşturulan kara liste uygulamasını kullanmaktadırlar. Böylelikle bankalar kara liste içinde adı geçen bireyler ile çalışmayarak risklerini aza indirmektedirler.

Kredi veya kredi kartı başvurularında referans niteliği taşıyan kredi notu ile kara liste uygulamasına ait tüm kayıtlar Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası’nın tutmakta olduğu verileri içermektedir. Böylelikle bankalar kredi başvurusunda bulunan bireylerin ve şirketlerin bilgilerini bankaların veri tabanında yer alan bu uygulamalar sayesinde kolaylıkla öğrenebilmektedirler. Kara liste kişi ve şirketleri içerisine almakta olup, problemli bireysel kredilerin, çeklerin ve senetlerin bilgilerini de bankaların bilgisine sunmaktadır. Böylelikle başvurular sırasında kişilerin çalışma talepleri değerlendirilirken ön bilgi edilebilmektedir.

Kredi başvurusu yapan bireylerin öncelikle sicili gözden geçirilmektedir. Kişinin sicilinin temiz olması halinde ise kredi başvurusuna olumlu yanıtlar verilmektedir. Ancak kişinin mevcut borçlarını ödeme düzensizlikleri bulunuyorsa ya da borçlarının ödenmemesi hali söz konusu ile bireyin kredi notunu düşerek adı kara listeye eklenmektedir. Bu hal karşısında ise bireyin sicilinin kötü olması sebebi ile kredi veya kredi kartı talepleri reddedilmektedir. Kredi işlemlerinin olumlu sonuçlanabilmesi için kredi notunun yeniden yükselebilmesi ve kara listeden çıkması için borçların ödenerek 5 sene beklenmesi gerekmektedir. Ödenmediği ve bu sürenin geçmediği sürece kişinin kredi talepleri olumsuz yanıtlanacaktır.

Bir kimsenin adının kara listeye yazılması ya da sicilin bozulması halinde kredi taleplerinin onaylanmadığı bilinmektedir. Ancak tüm bu olumsuz sonuçların yanı sarı günümüzde bazı bankalar farklı çalışma politikaları ve risk alma stratejileri geliştirerek inisiyatiflerine göre belirledikleri kurallar dahilinde KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi ya da kredi kartı vermektedir. KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi verilmesi esnasında ise kullanılmakta olan kredinin faizi sebebi ile kara listeye adı yazılmış kişilerin kredi başvurularının onaylanmasında da öncelik tanınabilmektedir.

Hükümetin günümüzde prim faizleri nedeni ile artan borçların azalabilmesi için başbakan onayı ile 1 milyon kişiye af getirmektedir. 3 ay içinde kredi faizlerini düzenli bir şekilde ödeyen her kişi kara listeden çıkmaktadır. Bu af bireysel kredileri kapsamakta olup, ayrıca tüccar ve esnaf gibi iş adamlarını içerisine almaktadır. Böylece piyasanın canlanması için çalışmalar yürütülmektedir.

KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi 5.00/5 (100.00%) 5 oy

Kredi Kartına Borcum Varken Kredi Kartımı Kapatabilirmiyim başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı