Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Geri Alma

Kredi kartı kullanan kişilerin en sık yaşadıkları ve mağdur duruma düştükleri konuların içerisinde kredi kartı aidatları bulunmaktadır. Bu kart aidatları bankalar arasında farklılık göstermekteyken, aidatlar yüksek rakamlara dahi çıkabilmektedir. Kart kullanıcılarını rahatsız eden bu kredi kartı aidatlarını alınmaması için devlet bankalara uyarıda bulunmaktadır. Ancak bankalar kredi kartı aidatlarını kullanıcılardan almaya devam etmektedir. Bankaların aldıkları bu aidatların yanı sıra devletin getirmiş olduğu yasalar gereğince Kredi kartı Aidatlarını Toptan Geri Alma işlemleri ile yapılan tüm kart aidatlarının ödemeleri geri alınabilmektedir.

Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Geri Alma işlemleri için öncelikle çalışılan bankanın herhangi bir şubesine gidilerek bankanın müşteri hizmetleriyle görüşme yapılması gerekmektedir. Kredi kartı aidatlarının artık ödenmeyeceğini beyan ederek önceden tahsil edilmiş olan kredi kartı aidatlarının toplu bir şekilde geri iade edilmesini talep etmek gerekmektedir. Genellikle ilk aşamada bu iade işlemi bankalar tarafından olumsuz karşılanabilmektedir. Ancak aidatların geri ödenmesi talebine olumsuz yanıt verilmesi halinde kartın iptal edilmesi istenebilmektedir. Bu durumda karşısında ise banka müşterisini kaybetmemek ve kullanılan kartın iptal edilmesini önlemek için kredi kartı aidatlarını geri ödemeyi kabul etmektedir.

Bankadan tüm bu işlemler için dahi olumsuz sonuç alınması durumunda ödenen tüm aidatların geri alınması için hukuka başvurulmalıdır. Tüketici mahkemeleri aidatların geri ödenmesi hususunda tüm kart sahiplerine öncülük etmekte ve yardımcı olmaktadır. Başlatılan hukuki süreç öncesinde bankaya dilekçe yazılarak kartın kullanılmakta olduğu ilk günden son tarihe kadar tahsil edilen tüm kredi kartı aidatının dökümü ve ekstresi istenilmelidir. Yazılan bu dilekçeyi PTT aracılığıyla iadeli taahhütlü olarak göndermek gerekmektedir. İadeli taahhütlü gönderilen dilekçe banka tarafından 15 gün içinde yanıtlanmaktadır. Dilekçe karşılında ıslak imzalı hazırlanmış kredi kartı aidatı ve ekstre dökümü banka tarafından gönderilmektedir.

Kart aidatının ve ekstre bilgisinin olduğu belge ile ikamet edilen ilçenin kaymakamlığının hakem heyetine müracaat edilmelidir. Konu ile ilgili yazılan dilekçeye bu belgenin de ilave edilmesi ile kredi kartı aidatının bankadan geri alınmadığı beyan edilmelidir. Yapılan bu işlemler sonrasında müşteri lehinde çıkan karar doğrultusunda banka itiraz ederek bu durumu tüketici mahkemesine iletmektedir. Genellikle bu durum karşısında tüketici mahkemesi kişilerin lehine kararlar çıkartmaktadır. Böylece ödenmiş Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Geri Alma işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Ancak unutmamak gerekir ki kredi kartı aidatının geri alınmasının durumunda dahi kredi kartı kullanımına devam edilmesi söz konusu ise bu süre içinde aidatların ödenmektedir. Ancak aktif olarak kredi kartı kullanıcıları kart aidatı ödemek istemiyorsa, kredi kartına ortalama olarak en az 2 adet otomatik ödeme talimatı vermesi gerekmektedir. Bu durumda bankalar müşterilerinden kart aidatı tahsil edememektedir.

 

Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Geri Alma 5.00/5 (100.00%) 2 oy

Garanti Bankası Bonus Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Kartları

Benzer Konular

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu   Günümüzde hemen hemen her şeyin maddiyata bağlı olduğunu görüyoruz....

Kredi Kartı Limiti Düşürme 2014

Kredi Kartı Limiti Düşürme 2014

Kredi Kartı Limiti Düşürme 2014 Kredi kartı kullanımında, limite göre hareket etme durumu yaygın görülen...

Kredi Kartı ile Sgk Prim Ödemesi Nasıl Yapılır ?

Kredi Kartı ile Sgk Prim Ödemesi Nasıl Yapılır ?

Kredi Kartı ile Sgk Prim Ödemesi Nasıl Yapılır ?                 Bilindiği şekilde Sosyal Güvenlik Kurumunun...

Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Kredi Kartı Bloke Kaldırma                 Ülkemizde herkes kredi kartını kullanmakta ve işlemlerini nakitten çok kredi...

Kredi kartı borcu kaç gün içinde ödenmezse avukatlık olurum ?

Kredi kartı borcu kaç gün içinde ödenmezse avukatlık olurum ?

Kredi kartı borcu kaç gün içinde ödenmezse avukatlık olurum? Kredi kartı, özellikle son yıllarda fazlasıyla kullanılmaya...

Yukarı