Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırırım

Günümüzde kredi kartı sahipleri kart ödemelerinde sorunlar yaşadıklarında ve borç ödemelerini gerçekleştiremediklerinde Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırırım sorusunu sıklıkla sormaktadır. Yapılandırma işlemleri borç ödemelerinin düzenli olarak yapılamadığında alternatif olarak izlenebilecek bir yol olarak görülmektedir. Bu yol genel olarak kredi kartı borcunun asgarisi dahi ödenememesi halinde izlenebilmektedir. Asgari borç tutarının ödenememesi halinde borçlarda sürekli bir artış olması durumunda kişiler borçlarını yapılandırmak istemektedirler.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırırım

Kredi kartı borucunun yapılandırılabilmesi için ilk olarak tüketicinin çalıştığı banka ile görüşme yapması ve irtibata geçmesi gerekmektedir. Banka, kişinin isteği doğrultusunda durum incelemesini yaparak mevcut borcun yapılandırmasını ve uygunluğu konusunu araştırmaktadır. Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda yapılandırılmaya giden kredi kartı ilk olarak iptal edilmektedir. İptal işleminin tamamlanmasının ardından kişinin kartına ait olan tüm borç bakiyesi banka tarafından hesaplanmaktadır. Yapılandırma prensipleri ve kriterleri dikkate alınarak toplam borç tutarı eşit taksitlere bölünerek geri ödeme planı düzenlenmektedir. Ancak bu yol kredi kartına ait faiz tutarı, anapara borç tutarı ve oluşan tüm masrafları içermekte olup, bu tutarlar hesaplanarak izlenmektedir. Toplam borç tutarının peşin olarak ödenmesi durumunda banka borç üzerinde indirime gidebilmektedir.

Yapılandırma işlemi genellikle peşin kapatılamamış borçları kapsamakta olup, bu gibi durumlarda sıklıkla tercih edilen bir uygulama olması sebebi ile bankalar borçlar için vade ve indirim yapabilmektedirler. Bu uygulamaya gidildiği esnada borcun ne kadarının takibe düştüğü de önemli noktalar arasındadır.

Örneğin düşük kredi kartı borçlarında 3000 TL gibi bir miktarda genel olarak anaparanın altında bir miktar anlaşması teklifi sunulmamaktadır. Bu gibi borçlar 12 ay eşit taksite bölünerek belli bir ödemesiz dönem sonrasında taksitler halinde yapılandırılmaya gidilebilmektedir. Borçlu kişilerin en çok tercih etmiş oldukları vade oranı ise 24 aydır. Daha düşük borç tutarlarında ise bankalar taksit tutarlarının düşük olmamasına özen göstererek vadeleri belirlemektedirler.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırırım sorusunu sormakta olan tüm tüketicilere tavsiye edilen belli bir yöntem bulunmaktadır. Kredi kartı borcu yapılandırma işleminden önce kullanılmakta olan kredi kartı ile daha düşük faiz oranlarında ihtiyaç kredisi çekilebilmektedir. Çekilen bu kredi ile kartın tüm mevcut borcunu ödemek mümkündür. Bu yöntemin sonucunda yapılandırma hizmetine başvurulmadan dahi tüm borçlar kapatılabilmektedir. Böylece yapılandırma işlemine gerek kalmamaktadır.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırırım 4.20/5 (84.00%) 5 oy

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı