Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Kartı iptalinde karşılaşılan sorunlar ve çözümleri

Günümüzde pek çok banka kredi kartlarını herhangi bir sorun oluşturmadan kolaylıkla verebilmektedir. Ancak kredi kartlarının iptal edilmesi kartların çıkarılma işlemleri kadar kolay olmamakta ayrıca bankalar müşterilerini kaybetmemek için bu işlemleri daha da güç hale getirebilmektedir Bu sebeple kredi kartı iptal etme işlemlerinde kişinin kart iptali hakkında yeterli oranda bilgi sahibi olması gerekmekte ve işlemleri daha hızlı bir şekilde yapması sağlanmaktadır.

Kredi Kartı iptalinde karşılaşılan sorunlar ve çözümleri arasında öncelikle kartın iptal edilmesi durumunda karta ait olan borçların ödemeleri önem taşımaktadır. Pek çok kart sahibi yıllık kart aidatı ya da kart masraflar gibi sebeplerden dolayı sahip oldukları kredi kartını iptal ettirmek istemektedir. Kartın iptal edilmesi aşamasında yaşanılan en büyük sorun bankaların tüm kart borçlarının ve taksitlerinin kapatılmasını talep etmelidir. İptal işleminin gerçekleşmesi ile sonraki ay içerisinde hesap kesimine tek çekim ve taksitli harcamalar hesap özetinde yer almaktadır. Örneğin 6 aylık dönemde 100 TL’lik harcama var ise örnek olarak verilen tutara göre banka taksitli harcamaların hepsini yani 600 TL’yi peşin olarak istemektedir. Günümüzde bazı bankalar kredi kartının kapatılması talebinde bulunulması ile kalan tüm taksit tutarlarını yukarıda belirtilen yöntem ile değil aynı şekilde yani taksitli olarak ödenmesini talep etmektedir. Bu nedenle mevcut kredi kartlarının iptal edilmeden bu detayların muhakkak bankaya başvurularak öğrenilmesine özen gösterilmelidir.

Kredi Kartı iptalinde karşılaşılan sorunlar ve çözümleri birbirine karıştırılmaktadır. Bu karışıklık ise Kredi Kartı iptalinde karşılaşılan sorunlar ve çözümleri arasında yer almaktadır. Kişiler genellikle iptal ve kapatma işlemlerini aynı sanmakta olup, bu iki terimi çoğunlukla karıştırmaktadır. Ancak bu iki farklı terim bankaların nezdinde iki farklı işlem olarak yapılmaktadır. Özetle kapatma ve iptal işlemlerini açıklayacak olursak kredi kartı kapatma işlemleri, kredi kartının geçici olarak kullanıma kapatılması durumunudur. Kredi kartı iptali ise, kartın kullanımdan kaldırılması ve karta ait bilgilerin tamamen silinmesidir.

Kredi kartının iptal edilmesi için ilk olarak kredi kartına ait borçların öğrenilmesi gerekmektedir. Kart borcunun tamamen kapatılabilmesi mümkün ise direkt olarak kart iptal edilebilmektedir. Ancak taksitli borçların kapatılması söz konusu değil ise ilk olarak taksitlerin ödenebilmesi için geçici kapama işlemi yapılarak taksitlerin bitirilmesi ve daha sonrasında kartın iptal edilmesi gerekmektedir. İptal işlemleri için bankalar, telefon bankacılığı ile veya şubeye başvurularak yazılı biçimde gerçekleştirebilmektedirler.

Telefon bankacılığı ile kartın iptal edilebilmesi için bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, kredi kartının iptaline ilişkin işlemlerin yapılmasını söylemek yeterli olmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki pek çok banka çalışmakta olduğu kişileri kaybetmemek adına kredi kartlarının harcamalarının hacmiyle ilişkili özel teklifler sunarak kişileri tekrar kazanmak için stratejiler yürütmektedirler. Ancak bu süreç içinde kararın değişmemesi ile bankaya verilen kart iptali talimatı ile işlemlerin yedi gün içinde gerçekleştirilmesi zorunludur.

Kredi Kartı iptalinde karşılaşılan sorunlar ve çözümleri arasında sıklıkla karşılaşılan bir diğer konu ise banka şubesine gidilerek yazılan dilekçe doğrultusundan kartın iptalinin nasıl gerçekleşmekte olduğu konusudur. Kartın iptalinin dilekçe ile şubeden yapılabilmesi için bankanın en yakın şubesine gidilmesi yeterli olmaktadır. Kart iptaline ilişkin yazılan dilekçenin işleme alındığından emin olunması gerekmektedir. Bankanın, kart iptal talebinin işlemlerini başlatması ile 7 gün içerisinde tüm işlemlerin tamamlanması zorunludur. Bankanın 7 gün içerisinde kartı iptal etmemesi Kredi Kartı iptalinde karşılaşılan sorunlar ve çözümleri arasında tartışılan konular arasındadır. Bu tip durumda banka, Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği’ne göre iptal talebini 7 gün içerisinde yapmakla yükümlüdür. Ancak banka kart iptal işlemlerini başlatmaması halinde durumu kanıtlayıcı belgelerle beraber BBDK’ya uygun usullerle yazılan dilekçe vasıtası ile şikayet etmek gerekmektedir.

Kredi Kartı iptalinde karşılaşılan sorunlar ve çözümleri 5.00/5 (100.00%) 2 oy

Kırmızı kalem yiyene kredi kartı veren bankalar başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı