Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Kartı Sicilini Düzeltme Yöntemi

Bankalar ile yaşanılan problemler sonucunda kredi kart sicilinin bozulması sonucunda kredi kartı başvuru taleplerinin onaylanmaması gibi mağduriyetler yaşanabilmektedir. Ancak geçmiş dönemlerde kredi kartı kullanarak sicil kaydının bozulması sebebi ile kredi kartı başvuruları olumlu sonuçlanmayan ya da daha önceden herhangi bir kredi kartı veya kredi kullanmamış kredi sicili bulunmayan kişiler için Kredi Kartı Sicili Düzeltme Yöntemleri bulunmaktadır.

Bu Kredi Kartı Sicili Düzeltme Yöntemleri özellikle kredi kartı borcundan ve gecikmelerinden dolayı takibe girmiş sonrasında ise kişi hakkında yasal takip kararı başlatılmış, ayrıca 5 yıl içinde avukatlık olma durumu söz konusu olan mağdur kişilerin yeni bir kredi kartı alarak Merkez Bankası ve KBB kayıtlarındaki olumsuzlukların ve bozuk sicilin düzeltilmesine ilişkin yapılması gerekenleri kapsamaktadır. Ancak pek çok banka çalışma politikaları gereğince bu yöntemin uygulanabilmesi için kişilere izin vermemekte olup, bazı bankalar ile bu yöntemi uygulamak mümkün olabilmektedir.

Bir kimse eğer aktif bir kredi kartı kullanıcısı değilse ve kredi kartı sicilinin bozuk olması sebebi ile bankalara kredi kartı başvurusu yaptığında olumsuz sonuç alıyor ise ya da geçmiş dönemlerde herhangi bir kredi kartı ya da kredi kullanmamış olması nedeni ile sicili oluşmamışsa bu gibi kişiler bankalar tarafından riskli müşteriler olarak değerlendirilmektedir. Bu gibi durumlarda en yakın bir banka şubesine gidilerek vadeli mevduat hesabı açtırılması ve açılan bu vadeli hesap içerisine 1.000 TL civarında para yatırılması önerilmektedir. Daha sonrasında banka müşteri temsilcisi ile görüşme yapılarak hesapta bulunan paranın bloke edilmesi karşılığında kredi kartı almak istenildiği beyan edilmelidir. Hesapta bulunan 1.000 TL karşılığında uygulanacak blokaj ile banka yaklaşık olarak 800 TL limiti bulunan bir kredi kartı verebilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki bloke edilmiş para hesap üzerindeki bloke işlemi kaldırılmadıkça kullanılamamaktadır. Bu nedenle kar elde edilebilmesi için bu işlemin vadeli hesap üzerine yapılması hesap bloke iken faiz alınabilmesi için önerilmektedir.

Kredi kartının kullanımına başlanılması ile alt sınırı önemli olmamakta olup, 50 ve üst limit arasında belirlenecek harcama tutarları doğrultusunda üç ay boyunca harcamalar yapılarak gelen hesap özeti asgarisinin değil tamamının ödenmesine dikkat edilmelidir. Bu Kredi Kartı Sicilini Düzeltme Yöntemi sayesinde 3 aylık bir dönem içerisinde yapılan düzenli ödemeler kart sicilinin olumlu yönde ilerlemesine büyük katkı sağlamaktadır.

KBB ve Merkez Bankası kayıtları yapılmakta olan kredi kartı ve kredi işlemlerini geriye dönük olarak beş ay boyunca raporlamaktadır. Bankalar ise kredi ya da kredi karşı başvuruları esnasında kayıt altına alınmış olan bu son işlem geçmişini incelemektedir. Bu nedenle sicilin bozuk olması halinde de ne yazık ki bankalar taleplerinize olumsuz sonuçlar vermekte olup, sicil düzeltilememektedir. Böylece 5 yıl boyunca bu kayıtlar doğrultusunda herhangi bir başvuru talebiniz esnasında bankalar son 5 işlemi yani negatif notu görmektedir. Yukarıda bahsedilmekte olan Kredi Kartı Sicilini Düzeltme Yöntemi sayesinde yapılan düzenli ödemeler ile Merkez Bankası ve KBB pozitif kayıtlar girerek sicil düzelebilmektedir.

Kredi kartı için bloke edilmiş olan paranın üzerindeki blokaj ise pek çok banka tarafından düzenli ödemeler sonrasında kaldırılmaktadır. Kredi kartı borç ödemlerinin 5 ay boyunca düzenli olarak ödenmesi blokajı otomatik olarak kaldıracaktır. Kaldırılmaması durumunda ise kullanılmakta olan kredi kartının kapatılması talep edilebilmektedir. Bankalar bu durum karşısında kişinin geriye dönük ödemelerini inceleyerek düzenli ödemeleri incelemesinin ardından direk olarak blokajı kaldırmaktadır. Ancak yine de bankanın kartı iptal etmesi durumunda ise de kart sicili düzelmiş olmaktadır.

Kredi Kartı Sicilini Düzeltme Yöntemi 3.67/5 (73.33%) 6 oy

PTT Emekli Maaşı Alanlara Kredi Seçenekleri başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı