Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Notu Hesaplama

Günümüzde bankalar, kredi ya da kart başvurusunda bulunan bireyleri öncelikle sayısal bir puanlama sistemi üzerinde değerlendirmektedir. Kredi notu olarak bilinen bu puanlama sisteminde kişinin puanının düşük olması halinde kredi ya da kart başvuru talepleri reddedilmekte olup, yüksek olması halinde ise başvuru sonuçları olumlu sonuçlanmaktadır. Ayrıca bankaların kredi kabul kriterlerini daha da sıkılaştırmazsı sebebi ile kredi notunun önemi de artmaktadır.

Bireylerin Kredi Notu Hesaplama işlemleri bir çok parametreye dikkate edilerek gerçekleşmektedir. Bu puanlama sistemi içinde kullanılmakta olan parametreler birbirleri ile benzer dahi olsa her bankanın uyguladığı puanlama sistemi kendi çalışma politikasında farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca bankalar aynı kredi notuna sahip kişiler için farklı sonuçlara varabilmekte olup, başka politikalar da izleyebilmektedir. Yani aynı kredi notuna sahip bir müşterisinin talebine olumlu sonuç vermeyen bir banka, risk alma politikasını ve stratejisini geliştirerek düşük kredi notuna sahip bir diğer müşterisinin kredi talebine olumlu sonuç verebilmektedir. Bu sebeple her bir bankanın çalışma politikası, değerlendirmesi ve zamanlaması birbirinden farlılık gösterebilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki bireyin kredi notunun kredi başvurusu esnasında dikkat edilmekte olan en büyük etkendir.

Bankalar farklı çalışma politikası izledikleri gibi Kredi Notu Hesaplama işlemleri de belli başlı değişkenlerde farklılık gösterebilmektedir. Bu değişkenler her bir banka için değişiklik arz edebilmektedir. Bu değişkenler doğrultusunda kredi kartı ya da kredi başvurusunda bulunmuş kişilerin kendi çalışma politikasınca öngördükleri minimum kredibiliteye uygunluğunu tespit etmektedir.

Kredi Notu Hesaplama işlemlerinde en önemli faktörün KKB skoru olduğu unutulmamalıdır. KKB skorunu ise, Kredi Kayıt Bürosu tarafından bankalara kredi müşterileri ile ilgili bilgileri paylaşmakta olduğu bir veri havuzu olarak tanımlamak mümkündür. Bu havuz içerisinde tüm banka müşterilerinin ödemelerine ait bilgiler, diğer bankalarla olan geçmiş çalışmaları, kredi talepleri, kredi taleplerine aldıkları sonuçlar gibi birçok bilgi yer almaktadır. Bu sistem içerisinde işlemler KKB skoru başlığı ile toplanmakta olup kredi notu oluşturmaktadır.

Kredi Notu Hesaplama işleminde rol oynayan diğer faktörler ise aylık net gelir, yaş, meslek, iş deneyimi, son iş yerindeki çalışma süreci, medeni hal, öğrenim durumu, ikamet ettiği adresin mülkiyeti, sahip olunan taşınmazlar ya da taşıtlar, bireyin kullandığı kredi kartları, senetler, çekler, kanuni veya idari takip sorgularıdır. Bu kriterler dikkate alınarak kredi notunun hesaplama işlemleri gerçekleştirilirken, bankalar kredi kartı ya da kredi başvurusunda bulunan bireylerin risk durumlarını da incelemektedir. Böylece başvurulara onay veya red vererek işlemleri sonuçlanmaktadır.

Kredi notunun düşük olması halinde yükseltilmesi pek mümkün olmamaktadır. Ancak belirtilen bu kriterlerin haricinde ödemelerin düzenli olarak yapılması durumunda ve kişinin borçlarına sadık olması halinde kredi notunda değişiklikler izlenebilmektedir. Unutmamak gerekir ki geçmiş banka kayıtları belli bir süre zarfı sonunda silinmemektedir. Ancak sistem kişinin düzenli yapmakta olduğu ödemelerin performanslarını da görebilmektedir.

Kredi Notu Hesaplama 4.00/5 (80.00%) 3 oy

Kredi Notu Nedir başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı