Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Notu Nedir

Kredi notu nedir sorununun cevabı, bankaların havuzunda toplanan ve kredi talebi olan kişilerin geçmiş dönem kayıtları ile diğer bankalarla olan çalışma disiplinlerini ve risklerini değerlendirdikleri bir puanlama sistemidir. Ayrıca bu kredi notu tüm bankaların ortak kurmuş oldukları ve Kredi Kayıt Bürosu’nun kaydetmiş olduğu tüm verileri içermekte olup, bu veriler sayesinde ile puanlama sistemleri gerçekleşmektedir.

Kredi notu yardımı ile bankalar kredi talebinde bulunan bireyler hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir sahibi olabilmektedirler. Edinmiş oldukları bu bilgiler ve kredi notu sayesinde bankalar kredi başvurusunda bulunan kişinin taleplerine olumlu ya da olumsuz sonuçlar vererek ön eleme yapmaktadırlar. 5 ayrı dilimden oluşmakta olan kredi notu pek çok farklı unsurdan etkilenebilmektedir. Bu notu etkileyen faktörlerin en başında bireyin bankalarla olan çalışmaları yer aldığı gibi, kişinin aylık net maaşı, iş yerinde toplam çalışma süresi, toplam çalışma süresi, yaşı, öğrenim durumu, mesleği, medeni hali, ikamet adresi ve sahip olunan taşınmazlar da kredi notunun olumlu ya da olumsuz etkilenmesine neden olan unsurlardır.

Kredi notunu en fazla etkileyen unsur ise bireyin kredi geçmişi ve geçmiş dönemlerde çalışmakta olduğu bankalara olan çalışma disiplinidir. Unutmamak gerekir ki kredi geçmişi sadece tek bir bankayı içreisine almamaktadır. Kredi kartı borcu ve kartın ödemeleri, kişinin tüm banka hesapları ve hesap sayıları, geciktirilmiş ödemeleri, karşılıksız çekleri ve senetleri, batmış kredileri, çalışılan bankalarla kaç yıllak geçmişisin olduğu ile kişinin toplam tüm borçları kredi notunu etkileyen en önemli faktörler arasında yerini almaktadır.

Ülkemizde bir kişinin bankalarla olan geçmişini ve tüm hesap bilgilerinin ödeme disiplinleri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınarak saklanmaktadır. Karşılıksız çek ve batık kredi bilgileri ise Kara Liste adı altında T.C. Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmaktadır. Böylece Kredi Kayıt Bürosu ile T.C. Merkez Bankası’nın yardımı ile ülkemizdeki tüm bankalar kişilerin bankalarla olan çalışma disiplinleri hakkındaki her türlü bilgiye ve olumlu ya da olumsuz geçmişe ulaşabilmektedir. Her bankanın bu bilgilere erişebilmesi söz konusu iken herhangi bir banka bir bireyin kredi isteğine olumsuz yanıt vermesi halinde, diğer bir banka başvuru talebini olumlu yanıtlayabilmektedir. Bu sebeple kredi talebinde bulunulması durumlarında birden fazla bankaya gidilerek işlem yapılması olumlu sonuçların gelişmesine imkan sunabilmektedir.

2013 yılı itibari ile Kredi notu yalnızca bankaların havuzunda toplanan bir sorgulama sistemi iken günümüzde isteyen her birey telefon ya da internet vasıtası ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektedir. Kredi notunun sorgulanması ise kredi talebinde bulunacak olan kişinin kredi isteğinin onaylanıp onaylanmayacağı hakkında ön bilgi sahibi olmasına olanak sunmaktadır.

Kredi notu sorgulama işlemi için ilk olarak resmi internet sitesine giriş yapılması ve Kredi Kayıt Bürosu’na kayıt yapılarak üye olunması gerekmektedir. Kayıt işlemlerinin ardından talep edilen ücret karşılığında işlemler gerçekleştirilerek kredi notunu öğrenmek mümkündür. Kredi notu derecelendirmesi bankalar arasında farklılık ya da değişiklik göstermekte olsa da bir bireyin kredi alabilmesi için genel olarak kredi notunun 1.200’lerde olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Daha önceki dönemlerde her hangi bir bankadan kredi alınmış ise kişinin kredi notu 1564 olmaktadır.

Kredi Notu Nedir 5.00/5 (100.00%) 1 oy

Kredi Notunu Öğrenmek başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı