Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Notu Öğrenme

Bankaların bireysel kredi başvurusu esnasında başvuru talebinde bulunan kişilerin incelemekte olduğu ilk kriteri kredi notudur. Kredi başvurusu talebinde bulunarak kredi almak ve bankalarla çalışmak isteyen kişilerin geçmiş dönem ödeme düzenlerini puanlayan bu sisteme ‘kredi skorlaması’ yani credit scoring ismi verilmektedir.  Bu kredi skoru, bireysel kredi işlemleri esnasında finansal piyasalarda kullanılan bir sistemdir. Kredi notu içerisinde, bireyin almış oldukları krediler, geçmiş dönemlerde kullandıkları kredi kartları, senetler ve çekler gibi pek çok finansal borçların düzenli geri ödeme durumunu ölçen parametreler bulunmaktadır.

Kredi notu yüksek olan bireyler, bankaların yürütmekte olduğu politikalar çerçevesinde düşük faiz oranlarında kredi kullanabilme imkanına sahip olabilmektedirler. Kredi notu düşük olan bireyler ise yine aynı politikalar ışığında yüksek faiz oranlarında kredi kullanabilmekte olup, bazı durumlarda kredi taleplerinin olumsuz sonuçlanması gibi durumlarla karşılaşabilmektedirler. Bireysel kredi notları, şirketler için uygulanmakta olan kredi puanlama işlemlerinden farklılık göstermektedir. Bu işlemler hesaplama uzmanlarınca değil, “Scorecard” olarak tanımlanan bilgisayar programlarınca hesaplanmaktadır. Günümüzde bankalar kredi talebinde bulunan kişileri ilk aşamada puanlamaya tabi tutarak taleplerini bu puanlama sistemine göre sonuçlandırmaktadırlar. Kredi notu olarak bilinen bu puanlama sisteminin düşük olması halinde kredi talebi olumsuz sonuçlanmaktadır. Puanlamanın yüksek olması halinde ise kredi talebi onaylanarak işlemler başlatılmaktadır. Son dönemlerde pek çok banka kredi başvuruları esnasında kriterlerini yoğunlaştırmış ve kredi notuna oldukça fazla önem vermeye başlamıştır.

Banka Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Öğrenme işlemleri Kredi Kayıt Bürosu tarafından uygulamaya geçmiş hizmet vasıtası ile yalnızca bankaların havuzunda toplanmaktaydı. Ancak günümüzde kredi notu kişilerinde hizmetine sunulmakta ve kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Bireyin kendi kredi notunu öğrenilebilmesi için Kredi Kayıt Bürosu’nun internet adresine üye olması gerekmektedir. Adrese üye olunmasının ardından risk raporunun talep edilmesi ile kredi notunun öğrenilmesi mümkündür. Girilen internet sitesine üye olunabilmesi için ise kişinin nüfus cüzdanı ve T.C. kimlik numarası gibi bilgileri ile birlikte herhangi bir kredi kartının veya banka kartının bilgilerinin de girilmesi gerekmektedir. Tüm bilgilerin eksiksiz olarak girilmesinin ardından kişi T.C. kimlik numarası ve üye girişi esnasında almış olduğu şifre yardımı ile sisteme girerek Kredi Notu Öğrenme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Kredi Notu Öğrenme işlemlerinin tamamlanmasının ardından rapor ücreti talep edilmektedir. 2,30 TL olan ücretin ödemesi kredi kartı vasıtası ile yapılabilmektedir. Rapor ücretinin ödenmesi ile birlikte kredi notunun yer aldığı risk raporu ekranda açılmaktadır.

Kredi Notu Öğrenme 5.00/5 (100.00%) 2 oy

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı