Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi notu yükseltme

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıt altına aldığı ve kişilerin borçlarıyla birlikte tüm ödeme disiplinini içeren bir puanlama sistemidir. Bankalar bu uygulama sistemi sayesinde kişilerin kredi notunu göz önünde bulundurarak risk profilini incelemekte ve kişilerin kredi taleplerine bu puanlama sayesinde karar vermektedir. Bankalar, çalışma politikalarınca kişilerin başvurularına kendi belirledikleri notlar üzerinden ya da farklı kriterler dahilinde de yanıt verebilmektedir. Ancak Kredi Kayıt Bürosu’nun kaydetmiş olduğu kayıtlar bankaların en çok dikkat ettiği not sistemidir. Ayrıca bu kredi notu kişilerin talepleri sırasında bir ön eleme niteliği için de kullanılmaktadır.

Kişilerin geçmiş dönem kayıtlarının ve ödeme disiplinlerinin bulunduğu kredi notunun hesaplanmasında belli başlı kriterler kullanılmaktadır. Kredili hesapların sayısı, kredi limiti, kredi borcunun tanımlı kredi limitine olan oranı, borç bakiyesi, kredinin kullanım tarihi, gecikmiş hesap sayısı ve borcun gecikmeleri, kredinin ödemeleri, kullanılan kredinin ödeme geçmişi tarihçesi, kredilerin türü, kullanılan ve kapatılan kredilerin sayıları ve son dönemde açılan yeni kredilerin sayısı kredi notu hesaplamalarında dikkate alınmaktadır.

Kredi notunun hesaplanmasında dikkate alınan etkenler kişilerin kredi alabilmelerinde kolaylık sağlarken, notun düşük bir seviyede olması halinde ise olumsuz yanıtlarla karşılaşılabilmektedir. Kredi notu düşük bir seviyede ise Kredi Notu Yükseltme işlemleri yapılabilmektedir. Kredi Notu Yükseltme işlemleri için öncelikle kredi kartlarının kapatılması için borçların tamamen sıfırlanması gerekmektedir. Ancak borçların sıfırlanarak beklenmesi kredi notu yükseltmek için yeterli olmamaktadır. Bu süreç içinde düşmüş kredi notu ne yazık ki yükselmemektedir.

Kredi Notu Yükseltme işlemleri için bireyin tekrar borçlanarak borcunu düzenli ve disiplinli şekilde ödenmesi şarttır. Borçların kapatmasından sonra uygulanacak yöntem ise düşük limitte kredi kartı kullanmasıdır. Ödemelerin her ay düzenli yapılmasından sonra kredi notu birkaç yıl içinde yükselişe geçmektedir. Ancak bu süreç içinde düzenli aylık bir gelir olması, kredi veya kredi kartı alma ihtimalini de arttırmaktadır. Ayrıca unutmamak gerekir ki kredi kartı kullanılırken, gecikmeye düşülmemeli ve her ay borcun tamamının ödenmesi önemlidir. Minimum ödemeler yapılarak taksitlendirme işlemlerine gidilmesi kredi notunun yükseltmesinde pek fazla etkili olamamaktadır.

Kredi notu yükseltme 5.00/5 (100.00%) 3 oy

Kredi Skoru Nedir başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı