Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Notu

Kredi notu, kredi kartı ve kredi almak için bankalara başvuru yapan kişilerin geçmiş dönemlerdeki diğer bankalarla olan çalışmalarının değerlendirilmekte olduğu bir puanlama sistemidir. Kredi notu incelenerek bankalar kredi ya da kredi kartı talebinde bulunan kişilerin başvuru sonuçlarını değerlendirerek işlemleri yürütmektedir.

Bankalar, kredi talebinde bulunan kişilerin belli başlı kriterlere uyumlu olmasını istemektedirler. Bu nedenle başvuru yapan kişilerin ön amaçlı olarak diğer bankalarla olan geçmiş dönem ilişkilerini incelemek için sayısal değerlerle oluşturulmuş olan bu kredi notunu incelemektedirler. Böylece başvuru esnasında müşterilerin işlemlerinin gerçekleşebileceği ya da olumsuz sonuçlanacağı hakkında bilgi verebilmektedirler. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta olan bu kredi notu, bankaların ortak havuzunda toplanmakta olup, kaydedilen veriler doğrultusunda hesaplanmaktadır.

Bireyin net maaşının, mesleğinin, yaşının, toplam çalışma süresinin, öğrenim durumunun, son iş yerindeki çalışma süresinin, medeni halinin, sahip olduğu taşınmaz varlıkların ve ikamet etmekte olduğu adresin de etkilemekte olduğu kredi notunu en fazla etkileyen faktör ise bireyin geçmiş dönemlerdeki ödeme planları ve bankalarla olan çalışma düzenidir. Kişinin kredi geçmişi ve diğer bankalarla olan ilişkilerinin yanı sıra, kredi kartı borç ödemelerinin düzeni, kaç tane banka hesabının mevcut olduğu, gecikmiş ödemeler, batan krediler, karşılıksız çekler, çalışılmakta olan bankalar ile kaç yıllık geçmişin olduğu ve kişinin toplam borç miktarı da kredi notunu olumlu ya da olumsuz yönden etkilemektedir.

Türkiye’deki her kişinin hakkındaki tüm borç bilgileri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Karşılıksız çek ve batık kredi bilgileri ise Kara Liste olarak T.C. Merkez Bankası tarafından kaydedilmektedir. Bu sebeple Kredi Kayıt Bürosu ile T.C. Merkez Bankası’nın tutmakta olduğu bilgiler tüm bankaların havuzunda toplanmakta ve kişiler hakkında tüm detaylı bilgilere bankalar kolaylıkla ulaşabilmektedir. Ancak her banka kişiler hakkındaki aynı bilgilere ulaşabilmekteyken, herhangi bir banka kredi notu düşük olan bir kişinin kredi talebine olumlu sonuç verebilirken, diğer bir banka kredi notunun düşük olması nedeni ile olumsuz yanıtlayabilmektedir. Her bankanın farklı çalışma politikaları yürütmesi nedeni ile acil nakit ihtiyaçlarının olduğu dönemlerde bireyin birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunması önerilmektedir.

2013 yılına kadar sadece bankaların hizmetinde kullanılmakta olan Kredi notu sorgulama sistemi 2013 yılından sonra geliştirilen sistem sayesinde her bireyin kolaylıkla erişebileceği bir uygulama haline dönüştürülmüştür. Getirilen bu uygulama ile kişi kredi notunu sorgulayarak kredi başvurusu esnasında işlemlerinin olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağı hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Kredi notunu sorgulayarak işlemlerine başlamak isteyen kişiler Kredi Kayıt Bürosu’na kayıt olması gerekmektedir. Daha sonrasında belirlenen ücret karşılığında kolaylıkla sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Puanlama sistemi ile oluşturulmuş bu kredi notunun derecesi bankadan bankaya çalışma politikalarına göre değişiklik gösterse de bir kişinin kredi talebinin onaylanabilmesi için kredi notunun 1200 oranlarında olması istenilmektedir. Ayrıca geçmiş dönemlerde kredi kullanmış kişilerin kredi notu ise genellikle 1564’dür.

Oy ver

Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu
Konular:

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı