Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Kredi başvurusu yapan kişiler ilk olarak bankalar tarafından sayısal değerlerle oluşturulan bir puanlama sistemine tabi tutulmaktadır. Kredi notu olarak isimlendirilen bu puanlama sisteminin düşük olması halinde kişilerin kredi başvuruları olumsuz sonuçlanmakta olup, yüksek olması halinde de onaylanabilmektedir. Bankaların bu puanlama sisteminde asıl amacı her gün yapılan binlerce kredi başvurusunu belli bir sistematikte ele alarak inceleyebilmektedir. Kredi notu; bankalar nezdinde kolaylık sunan kredi başvurusu esnasında kişilerin bankanın ön görmekte olduğu kredibiliteye sahiplik durumunu sayısal değerlerle gösteren bir sistemdir.

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin net gelirleri, yaşları, meslekleri, toplam iş deneyimleri, öğrenim durumları, medeni halleri, son işteki çalışma süreleri, sahip olunan taşınmazları ve ikamet ettikleri adresleri dahi kredi notunu pek çok yönden etkileyebilmektedir. Ancak bu puanlamayı en çok etkileyen faktör kişinin geçmiş kredi kayıtlarıdır. Unutmamak gerekir ki kişinin geçmiş kredi kayıtları sadece kişinin tek bir bankadaki kayıtlarını kapsamamaktadır. Bu sebeple bankaların bir araya gelerek kendi hizmetleri için kurdukları ve Kredi Kayıt Bürosu iş birliği ile kurumsal ve bireysel tüm müşterilerinin geçmiş kayıtlarını gördükleri kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından ayrı ayrı verilerin kaydedilmesi ve hesaplanması ile oluşmaktadır. Bankalar da bu kayıtlar doğrultusunda müşterileri hakkında ön fikir sahibi olabilmektedir.

Sistemin ve uygulamanın gelişmesi ile kredi başvurusu yapacak olan kişiler de bankalar gibi kendi kredi notlarını sorgulayarak görebilmektedirler. Kişiler kredi notunu sorguladıktan sonra bankalarla olan çalışmalarından önce bu puana bağlı olarak taleplerinin sonuçları hakkında ön fikir sahibi olabilmektedirler.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim sorusuna yanıt verilecek olursa; öncelikle Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi internet sitesine yani www.kkb.com.tr sayfasına giriş yapılmalıdır. Siteye yapılan giriş ile yönlendirilmeler takip edilerek kişinin kayıt olması gerekmektedir. Kayıt işlemlerinin tamamlanması ile bankalarla olan ilişkilerin, borçların, kara liste kayıtlarının, gecikmiş kredilerin, kredi kartlarının ya da çek ödemelerinin takip edilmesi mümkündür. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmış verilen doğrultusunda oluşturulan bu puanlama kişilerin yalnızca bankalarla paylaşılmaktayken, artık 2,75 TL gibi düşük bir ücret karşılığında tüm vatandaşların bilgisine ve uygulamasına sunulmaktadır. Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim diye düşünmekte olan kişiler sadece www.kkb.com.tr adresine değil cep telefonu yardımı ile bir sms göndererek de işlem yapabilmektedir.

Kişilerin sms göndererek risk raporunu talep edebilmesi için “RİSKİM” yazıp boşluk bırakılarak T.C. kimlik numarasını ya da vergi kimli numarasının son 4 hanesini yazması ile 4552 numarasına sms göndermesi yeterli olmaktadır. Üçüncü kişilere ait risk raporlarının talep edilebilmesi için ise raporun alınmak istenildiği kişi eğer tüzel kişilik ise rapora teyit vermesi ve sisteme daha önceden üye olması şarttır. Üyeliği olmayan kişilerin raporları sistemden görülememektedir. T.C. kimlik numarası yardımı ile sorgulama yapmak için; “RİSK” yazıp boşluk bırakılarak üçüncü kişinin T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarasının son dört hanesi yazılarak 4552’ye sms gönderilmesi yeterli olmaktadır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim 2.73/5 (54.67%) 15 oy

Kredi Skoru Ne Demek başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. öcal dündar diyor ki:

  Kredi notumu öğrenmek istiyorum

 2. ali duman diyor ki:

  kredi notumu öğrenmek istiyorum

 3. Ramazan Cihan diyor ki:

  Kredi notumu öğrenmek istiyorum.

 4. mikdatkarakoc diyor ki:

  kıredi notumu ögrenmek istiyorum

Yukarı