Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Puanı Nedir

Herhangi bir bankanın şubesine başvuru yaparak kredi talebinde bulunulması sırasında pek çok kişi aynı cevaplar ile karşılaşabilmektedir. Kredi puanının düşük olması ya da yetersiz olması veya kredi sicilinin bozuk olması gibi nedenlerle kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle pek çok kişi Kredi Puanı Nedir sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bankalar kredi vermekte oldukları müşterilerin borçlarını eksiksiz ve düzenli olarak ödemelerini istemektedirler. Ancak bazı kişiler belli başlı problemler nedeni ile her daim borçlarını düzenli olarak ödeyememektedirler. Bu gibi durumlarda bu tip kişiler bankalarca riskli müşteri olarak nitelendirilmekte ve kredi ya da kredi kartı başvurularında işlemlere red cevabı vermektedirler. Kredi kullanılmış olan banka bu kişiyi riskli olarak kayıt altına alır ve sonrasında tekrar kredi başvurusu esnasında işlemleri onaylamamaktadır. Ülke genelinde kredi vermekte olan 50’ye yakın tüketici finansman şirketi ve banka bulunmaktadır. Bu kurumların her bir tanesinin risk grubunun içerisinde bulundurdukları müşterileri bulunmaktadır. Bu nedenle bankalar diğer bir bankanın risk grubu içerisinde bulundurmuş olduğu müşterisini öğrenerek kredi vermemekte ve kendi aralarında oluşturmuş oldukları sistem sayesinde paylaşımlar yapmaktadır. Böylece tüm bankacılık sistem sayesinde bankalar riskli müşterilerden arınmaktadırlar.

Kredi Puanı Nedir sorusuna net cevap vermek gerekirse, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ülke genelindeki bankaların ortak kurmuş olduğu bir platformdur. Bireysel ve tüm kurumsal müşterilerin kredi bilgileri bu platformda toplanmakta olup, diğer kuruluşlara bilgiler bu sistem üzerinden paylaşılmaktadır. KKB, bankalar tarafından gönderilmekte olan müşterilerin kredi bilgilerini belli başlı kriterler doğrultusunda hesaplamalara tabii tutarak 0 ile 1.900 arasında olan bir puanlamaya dönüştürmektedir. Daha sonrasında bu puanlama tüm bankaların ortak havuzundaki sistemde paylaşılmaktadır. Bankalar ise kendi bünyelerince oluşturmuş oldukları risk sistemi sayesinde başvuru yapan tüketicilerin taleplerine yanıtlar vermektedirler.

Kredi Puanı Nedir sorusuna verilen yanıtların ardından sorgulama işlemini anlatmak gerekirse eğer gelişen sistemler sayesinde Kredi Kayıt Bürosu artık tüm bu bilgileri kişilerin bilgisine de sunmaya ve kişilerle de paylaşmaya başladığını söylemekte fayda vardır. Kredi Kayıt Bürosu skorunu müşterisi olunan bankalar aracılığı ile ya da Kredi Kayıt Bürosu’ndan belirlenen ücret karşılığından öğrenmek mümkündür.

Kredi Puanı Nedir 5.00/5 (100.00%) 7 oy

Kredi notu yükseltme başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı