Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak kredi puanlarını incelemektedirler. Bir kimsenin kredi puanının bankaların istemekte olduğu seviyede olmaması ve diğer koşullar ile şartların sağlanmaması durumunda başvuru yapılan krediye banka tarafından onay çıkmamaktadır.

Bankalarla çalışılmak istenilmesi durumunda bankaların sorgulamakta olduğu bu kredi puanı artık günümüzde tüm tüketiciler tarafından da kolayca sorgulanabilmektedir. Kişilerin bireysel olarak sorgulayabildikleri bu Kredi Puanı Sorgulama işlemleri hakkındaki tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi puanı, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kaydedilmekte olan bilgileri içermektedir. Kredi Kayıt Bürosu kredi, çek ve senet ürünler ile ilişkisi bulunan kişilerin geçmiş dönem ödemelerini analiz ederek kredi puanı hesaplaması yapmaktadırlar. Bu nedenle bankalara kredi talebinde bulunulduğunda bankalar da kredi riski analizini yapabilmek için Kredi Kayıt Bürosu’na başvurmaktadırlar. Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla kredi puanına erişebilen bankalar kişilerin kredi geçmişlerini inceleyerek başvuruda bulunmuş oldukları krediye onay verip veremeyeceği konusunda karar vermektedir.

Tüm finansal işlemlerde kredi puanının önemi oldukça fazla önem taşıması sebebiyle kişiler başvuruda bulunmadan önce kendi bireysel puanlarını Kredi Puanı Sorgulama sistemi sayesinde sorgulamak ve incelemek istemektedirler. Bu sorgulama işlemleri geçmiş dönemlerde yalnızca bankaların hizmetinde olan bir uygulama iken artık günümüzde her birey kendi kredi puanını sorgulayarak öğrenebilmektedir. Kredi Puanı Sorgulama işlemleri için ise izlenebilecek birkaç yol bulunmaktadır.

Kredi puanı sorgulamalarında kişiler yalnızca Kredi Kayıt Bürosu sistemini kullanabilmekteydi. Bu sisteme üye olunmasının ardından işlemlerin doğru izlenmesi ile kredi puanları kolayca sorgulanabilmektedir. Bu uygulamayı yapabilmek için ise belirli bir ücret talep edilmektedir. Ücretin ödenmesinin ardından kredi puanı analizini elde etmek mümkündür. KKB dışında baz bankalar da sorgulama hizmeti vermektedir. Çalışılmakta olan banka sorgulama hizmeti vermekte ise, bir dilekçe yardımı ile ya da internet bankacılığı kanalı ile sorgulama işlemini gerçekleştirmek mümkündür. Ancak sorgulama işlemlerinin en kolay yürütüldüğü kanal internet bankacılığıdır. Bu kanal sayesinde Kredi Puanı Sorgulama işlemleri her an rahatlıkla yapılabilmekte ve bankaların da belirlemiş olduğu ücretler karşılığında ücretin ödenmesiyle rapor anında temin edilebilmektedir.

Kredi Puanı Sorgulama 3.63/5 (72.50%) 16 oy

KKB Sorgulama başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Kredi Skoru Puanları

Kredi Skoru Puanları

Kredi skoru puanları bankaların müşterilerine ve tüm tüketicilere kredi verirken kullanmakta olduğu bir kriterdir.  Tüm...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. abdullah sönmez diyor ki:

  kıredi skorumu öğrenmek istiyorum

 2. peşken kurkut diyor ki:

  banka genelpuanim kaçtir

 3. Mustafa diyor ki:

  Kredi puanım kaç

 4. Emre diyor ki:

  Kredi puanimi ogrenmek istiyorum

Yukarı