Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Skoru Kaç Olmalıdır

Kredi skorunu özetle anlatacak olursak, kredi başvurusu yapan bireylerin veya şirketlerin kredi alabilmesi için yeterliliklerini ve risklerini ölçen bir kriter olarak tanımlamak mümkündür. Bu not sistemine etki eden tüm faktörler, kredi almak için başvuru yapan birey ya da şirketlerin tüm kredi işlemlerini inceleyerek puanlamaktadır. Bu geçmiş işlemler içinde bireyin hangi miktarda kredi veya kredi kartı kullandığı, toplam kaç kez kredi kullandığı ya da kredi kartına sahip olduğu, ne kadar sıklıkla kredi aldığı, kredilerinin ve kredi kartlarının ödeme disiplinleri, ekonomik durumu, geliri ve demografik tüm bilgileri kişi ile ilgili tüm finansal bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda oluşturulmuş bu puanlama sayesinde kredi başvurusu sırasında kişinin ödeme olasılıkları ve riskleri tahmin edilmektedir.

Kredi skoru ile kişinin hakkındaki tüm finansal bilgiler ve analizler Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulmakta ve saklanmaktadır. Kaydedilen tüm bu veriler ve finansal işlemler daha sonraki dönemler de ise puanlamaya dönüştürülerek, en az riskli ya da en riskli gibi dilimlere ayrılarak kişiler hakkında bilgilerin erişilmesine olanak sunmaktadır. Bu puanlama sistemi ile bankalar kredi talebinde bulunan bireylerin geçmiş ödemelerini ve bankalar ile olan tüm çalışmalarını kolaylıkla incelemekte, kredi başvurularına da bu puanlama sistemi üzerinden olumlu veya olumsuz sonuçlar ile karşılık vermektedir.

Kredi başvurusunda bulunulması sırasında Kredi Skoru Kaç Olmalıdır? gibi soruların yanıtını vermek gerekirse bankadan bankaya değişiklik gösterdiğini hatırlatmak gerekmektedir. Ancak kredi skoru puanlama sisteminde 700 ve 1.500 puanı arasındaki dilim KÖTÜ, 1.500 ve 1.700 puan arasındaki dilim iyi ve 1.700 puanı üzeri deki dilim çok iyi olarak gruplandırılmaktadır.

Tüm bankalar 1.809 puan üzerindeki kredi skorunu sorunsuz ve mükemmel olarak ön görmektedir. Bu sebeple 1.809 üstünde yer alan kredi skoruna ait bireylerin kredi başvuruları hızlı bir şekilde onaylanmakta olup, anında sonuç vermektedir. Ancak unutmamak gerekir ki kredi skoru hesaplanırken puanlama sisteminde diğer tüm etmenler de dikkate alınmaktadır.

Kredi Skoru Kaç Olmalıdır sorusuna yanıt verilmesinin ardından sorulan sıklıkla sorulmakta olan kredi skorumu nasıl öğrenebilirim sorusunu cevaplamak gerekir. Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi internet adresi kkb.com.tr’ye üyelik girişinin yapılması ile belirlenen ücret karşılığında kredi skoruna ve diğer tüm finansal bilgilere ulaşılabilmektedir. Böylece herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunmadan önce birey kendi kredi skorunu kolaylıkla inceleyebilmekte ve kredi başvurusunun olumlu veya olumsuz sonuçlanabileceği ile ilgili bir ön fikir sahibi olabilme imkanını yakalayabilmektedir.

Kredi Skoru Kaç Olmalıdır 4.33/5 (86.67%) 6 oy

KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı