Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Skoru Nasıl Yükseltilir

Kredi Skoru bireyin borçlarının ödeme düzenlerini detaylı olarak göstermekte olan bir puanlama sistemi olarak açıklanabilmektedir. Bankalar kişilerin ve kuruluşların kredi skorlarını inceleyerek risk profillerine bakmakta ve bu kişi veya kuruluşların kredi başvurularına edindikleri ön bilgi doğrultusunda karar vermektedirler.

Bankalar çalışma politikaları gereğince kişilere ve kuruluşlara kendi bünyelerinde oluşturdukları kendi puanlama sistemleri doğrultusunda veya farklı prosedürlerle karar alabilme yetkisine sahip olmalarına rağmen Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıt altına aldığı veriler ile oluşturulan bu kredi skoruna büyük önem vermektedirler. Ayrıca kredi başvurusunda bulunan kişileri işlem esnasında kredi skorunu inceleyerek bir ön elemeye tabii tutabilmektedirler. Bankalar kişi ve kurumların geçmiş dönemlerdeki kredi kayıtlarını ile ödeme disiplinlerini içeren kredi skorunu inceleyerek verilecek olan kredinin ödeme riskini de tahmin etmektedirler.

Kredi talebinde bulunan kişilerin ve kurumların başvurularının onaylanabilmesi için incelenmekte olan bu kredi skorunun ise belli bir puan üzerinde olması gerekmektedir. Yüksek kredi skoruna sahip olunması durumunda banka müşterisine güvenmekte ve az riskli olması nedeni ile başvuru sonuçlarına olumlu yanıtlar verebilmektedir. Kredi skorunun geçmiş dönemler içindeki ödeme düzensizlikleri ve gecikmeleri sebebi ile düşmesi halinde ise bankalar bu müşterileri riskli gruba almakta ve işlemlere red cevabı vermektedir. Bu durum karşısında ise Kredi Skoru Nasıl Yükseltilir sorusu ile sıklıkla karşılaşılabilmektedir.

Kredi Skoru Nasıl Yükseltilir sorusu karşısında verilecek olan cevaplar nettir. Düşük kredi skoruna sahip olan kişiler ilk olarak skorun düşmesine yol açan geçmiş borç bakiyesinin tümünü kapatması gerekmektedir. Ancak bu durum kredi skorunun yükselmesi için yeterli olmamakta hatta belli bir süre sonunda dahi kredi skorunun yükselmediği görülebilmektedir. Bu sebeple kredi skorunun tekrar yükselebilmesi için kişinin veya kuruluşun yeniden borçlanması ve borçlarını düzenli bir şekilde ödeyerek bankaların gözünde risksiz konuma gelmesi gerekmektedir. Düzenli yapılan ödemelerin sonucunda düşük limitlerde kullanılmakta olan kredi kartı ile kredi skorunun tekrar yükselebildiği unutulmaması gereken hususlar arasında yerini almaktadır. Kredi kartı borç ödemelerinin de her ay düzenli ödenmesi ile kredi skoru bir kaç yıl içinde tekrar yükselmekte ve bankalar yönünden riskli müşteri konumundan çıkılmaktadır.

Kredi Skoru Nasıl Yükseltilir 5.00/5 (100.00%) 3 oy

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı