Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Skoru Ne Demek

Kredi skoru, herhangi bir bankadan kredi çekilebilmesi için başvuru sırasında bireylerin veya kuruluşların kredi çekebilme konusundaki yeterliliğini ve bireylerin ya da şirketlerin risklerini somut bilgiler ve veriler doğrultusunda değerlendirilmesine imkan sunan puanlama sistemi olarak özetle açıklamak mümkündür. Bu puanlama sistemi içerisinde kredi için başvurusunda bulunan kişilerin ya da kuruluşların geçmiş dönem kredi bilgileri ve bir takım risk faktörleri yer almaktadır. Kredi Skoru Ne Demek sorusuna kısa bir şekilde yanıt verilecek olursa, bireylerin ve şirketlerin finansal geçmişlerini özetlemekte olan puanlama sistemi denilebilmektedir.

Kredi veya kredi kartı talebinde bulunulması sırasında ilgili bankalar başvuruda bulunan kişilerin ya da kuruluşların skorlarını Kredi Kayıt Bürosu’nun sunmuş olduğu sistem vasıtası ile öğrenebilmektedir. Birçok bankanın kredi skoru konusunda tutum ve çalışma politikaları değişiklik gösterse de pek çok banka kredi vereceği müşterileri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için ilk olarak sistem üzerinden kredi skorlarını inceleyerek bilgi edinmektedir. Banka müşterisinin kredi skorunun incelenmesi ile düşük olduğu gözlemlendiğinde kredi talebi reddedilmekte iken, diğer herhangi bir banka bu başvuru talebine olumlu sonuç verebildiği de gözlemlenmektedir.

Kredi Skoru Ne Demek sorusuna yanıt verilmesinin ardından diğer bir konu ise kredi skorunun nasıl ve neye göre hesaplandığı incelenmesi gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’nun tutmakta olduğu tüm bilgiler kesin bir şekilde bankalarla paylaşılmıyor dahi olsa diğer ülkelerde yapılmakta olan hesaplamalar göz önünde bulundurularak puanlama işlemleri gerçekleşmektedir. Ancak bu puanlamaların hesaplama işlemlerini etkileyen birçok husus mevcuttur. Bu hususların içerisinde kişinin net maaşı, geçmiş dönem kullanmış olduğu kredileri, kullanılan kredi kartı ve kartların tipleri, mevcut borçları ve borçların ödeme disiplinleri, karşılıksız çekler, batık krediler, kişinin çalıştığı bankalar ve bankalar ile geçmiş dönem tarihi, ödeme tarihi, geç ödemeleri, en fazla borçlanma tutarı ve geçmiş dönemde kefil olunan krediler yerini almaktadır.

Kredi skorunu hesaplarken tüm bu faktörler dikkate alınmaktadır ve skor kişiye göre hesaplanarak oluşmaktadır. Bu skora göre bankalar talep edilen ve başvuru yapılan kredi ya da kredi kartlarının sonuçlarını risksiz bir şekilde ödeyeceğine emin olduğu kişiler için onaylamaktadır. Bir bireyin kredi skoru yüksek seviyelerde olursa kredi başvuru işlemleri de o kadar kolay yapılmakta ve bankalar bu bireylere düşük faizli kredi onayları dahi verebilmektedir.

Kredi skoru sadece herhangi bir bankadan kredi başvurusuna gidildiğinde değil, sigorta başvurusu esnasında da göz önünde bulundurulmaktadır. Bazı işverenler işe alacak olduğu bireylerin kredi skorlarını incelemek istemektedirler. Bu sebeple her kişinin hem bankalarla olan çalışmalarını düzenli tutabilmesi için hem de diğer nedenler için kredi skoruna özen göstermesi ve mümkün olduğunca kredi skorunu yüksek tutmasına özen göstermesi gerekmektedir.

Kredi Skoru Ne Demek 5.00/5 (100.00%) 5 oy

Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı