Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Skoru Nedir ve Nasıl Yükseltilir

Kredi Skoru Nedir ve Nasıl Yükseltilir sorusundan önce ilk olarak kredi skoru nedir diye sıklıkla sorulmakta olan soruya yanıt vermek gerekmektedir. Kredi skoru, Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta olan ve bireylerin borç ve ödeme disiplinleri hakkında ayrıntılı bilgileri bankaların havuzunda toplayarak sunun bir puanlama sistemidir. Ayrıca kredi skoru bireylerin finansal durumunu hakkındaki bilgileri içerirken, kişinin riskini de ölçen Kredi Kayıet Bürosu’nun formüllerle oluşturmuş olduğu bir sistem olarak tanımlanabilmektedir.

İlk aşamada bankaların havuzunda toplanarak paylaşılan kredi skoru 2013 yılından itibaren her bireyin kolaylıkla ulaşabileceği bir uygulama haline dönüştürülmüştür. Bu sistem üzerinden kredi skorunun öğrenilebilmesi içi çalışılan bankalara başvurulması veya herhangi bir bankanın internet adresi üzerinden giriş yapılarak belirtilen ücret karşılığı ile işlem yapılması ile yeterlidir.

Kredi skoru 5 ayrı dilim üzerinden değerlendirilmektedir. Bu dilimlerin ün üstündeki bölümde yer alan kişiler en az riskli olarak nitelendirilmekteyken, en alt dilimde yer alan kişiler ise en riskli grubu içerisinde yer almaktadır. Ancak bu kredi skoru sabit olmamakla beraber kişinin ödemeleri ile ve finansal durumun iyi olması ile yükselmekte olup, aksi durumların gelişmesi ile birlikte düşmektedir. Kredi Skoru Nedir ve Nasıl Yükseltilir sorusuna net bir yanıt verilecek olursa, öncelikle mevcut tüm borçların düzenli olarak ödenmesi veya kapatılması gerekmektedir. Kişinin birkaç bankaya borcu var ise tüm borçların tek bir banka üzerinde toplanması önerilir. Daha sonrasında bu bankaya yapılacak ödemelerin ise düzenli ve aksatılmadan yapılmasına dikkat edilmesi gerekirken, nakit bulunması halinde tüm bakiyenin kapatılmasına çalışılmalıdır.

Kredi skorunun yükselmesi için herhangi bir bankadan mevduat hesabı da açmak mümkündür. Çek ya da senet var ise veya ticarete uğraşılmaktaysa protestoya düşülmemelidir. Kredi Skoru Nasıl Yükseltilir konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konu ise kullanılan kredi kartının kullanılabilir limitinin ne kadar olduğudur. Kartın kullanılabilir limiti kredi skorunun yükselmesi oldukça önemli bir faktördür. Mümkün olduğunca kart limitinin son noktasına kadar kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Tüm bu hususlara dikkat edilmeyerek yapılan kredi talepleri olumsuz sonuçlanmakta iken, bu başvurular da kredi skorunu olumsuz yönde etkilemekte ve diğer bankalar da onaylamamaktadır. Unutulmaması gereken konu şu ki kredi skoru bireyin bankalar ile olan çalışmalarını, prensiplerini, risklerini ve disiplinini göstermekte olup, bu nedenle hiç kredi kullanmamış olan bireylerin de kredi skoru düşüktür.

Kredi Skoru Nedir ve Nasıl Yükseltilir 5.00/5 (100.00%) 1 oy

Odeabank Kimin Odeabank Sahibi Kim başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı