Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Skoru Nedir

Kredi skoru bankalardan kredi çekmek isteyen ve kart başvurusu yapacak olan kişiler için oldukça önemli bir konudur. Bireylerin bankalarla çalışabilmesi sırasında ne kadar limitlerde ve faiz oranlarında kredi alabileceklerini belirleyen faktör olarak rol oynayan kredi skoru ayrıca bireylerin bankalarla olan tüm geçmiş ilişkilerini de değerlendirmektedir. Bankalar bireylerin kredi başvurusunda bulunması sırasında kredi skoru olarak nitelendirilen puanlamayı inceleyerek kişinin güvenilirliği ve çalışma disiplinini hakkında bilgiye sahip olabilmektedir.

Kredi Skoru Nedir gibi bir soru ile karşılaşılması durumunda ayrıntılı bir şekilde cevap verilecek olursa kredi skorunu şöyle açıklayabilmek mümkündür. Kredi Kayıt Bürosu tüm bireylerin ve kuruluşların her bir banka ile olan geçmiş tüm ilişkilerini, borçlarını ve ödeme disiplinlerini kayıt altına almaktadır. 2012 yılına kadar olan süreç içerisinde bu kaydedilen bilgiler sadece bankaların havuzunda toplanmaktaydı. Ancak Kredi Kayıt Bürosu 2012 itibarı ile bu bilgileri kamuoyuna da sunmuştur. Bu sorgulama sisteminden faydalanabilmek için kişiler ve kurumlar Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi internet sitesine yani kkb.com.tr adresine giriş yaparak işlemi tamamlayabilmektedir. Bu bilgiler içerisinde geçmiş dönemlere ait olan 3 yıllık ödeme planları ve düzenleri ile borç disiplinini özetleyen raporu incelemek mümkündür. Bu bilgiler kişilerin ve kurumların bankalar giderek kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunması sırasında detaylı olarak incelenmektedir.

Kişiler ve kurumlar kredi skoru raporlarını inceleyerek bankacılık sektöründe almış olunan limitlerin her birini, bankaların nezdinde risk durumlarını, geçmiş 18 aylık ödeme performanslarını, mevcut borç bakiyelerini inceleyebilmektedirler. Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında 29 milyona yakın kişi ve kurumun kredi ve kredi bilgileri sürekli olarak kayıt altında alınmaktadır. Ancak Kredi Kayıt Bürosu ödenmemiş olan nedenlerini kaydetmemektedir. Bu sebeple kredi sicilini oluşturan algoritma sadece borcun ödenip ödenmediğiyle ilgilidir. Kişinin sağlıklı bir sicil kaydının olabilmesi için mevcut borçlarını günü gününe ödenmesi gerekmektedir. Borçların geç ödenmesi halinde kredi sicili açısından önemli bir sorun oluşmaktadır. Ancak mevcut ödemelerin düzenli yapılması kredi skorunda önemli rol oynamaktadır. Ayrıca mevcut borcun düzenli ya da erken ödenmesi Kredi Kayıt Bürosu tarafından aynı kabul edilmektedir.

Kredi Skoru Nedir konusuna ayrıntılı cevap verilmesinin ardından kişinin kendi kredi skorunu sorgulaması hakkında bilgi almak isteyen kişiler ve şirketler için sorgulama işlemi nasıl gerçekleşir konusu hakkında ayrıntılı bilgi vermek gerekirse, sadece bankalar değil kişiler ve kurumlar da sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektedir. Öncelikle şirketler başta olmak üzer iş ortaklığı durumunda şirketlerin maddi vaatlerden söz etmesi halinde belli başlı sorumluluklar yerini almaktadır. Bu sebeple şirketlerin ortaklık durumlarında bu kredi skorunu şirketlere beyan ederek kendi finansal durumları hakkında bilgiler sunmaktadır. Böylece ortaklık durumunda güvenilir iş yapma olanağı sağlamaktadırlar.

Riskler ve çek raporları hakkındaki bilgiler kkb.com.tr internet adresinden giriş yapılarak sorgulanabilmektedir. Sisteme üye girişinin yapılabilmesi için kredi kartı ile nüfus cüzdanı bilgileri yeterli olmaktadır. Kullanılan bu sistem kapalı devre ve güvenli olarak çalışmaktadır. Böylelikle bilgilerin üçüncü kişiler tarafından çalınması, çoğaltılması, değiştirilmesi ya da farklı amaçlarla kullanılması mümkün olmamaktadır. Yapılan kısa işlemlerin sonrasında rapor 2.3 TL karşılığında kolaylıkla alınabilmektedir.

Kredi Skoru Nedir 5.00/5 (100.00%) 1 oy

Kredi Skoru Nasıl Yükseltilir başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı