Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Kredi Skoru Puanları

Kredi skoru puanları bankaların müşterilerine ve tüm tüketicilere kredi verirken kullanmakta olduğu bir kriterdir.  Tüm tüketicilerin kredi almak için bankaya başvuruda bulunması sırasında bankalar bu tüketicilerin ödemelerini zamanında yapıp yapamadıklarını tahmin edebilmek amacı ile bu kriterlere göz atmaktadır. Bu işlem için de hem kişinin net gelir durumu hem de geçmiş tüm kredi kayıt bilgileri kullanılarak matematiksel hesaplamalar doğrultusunda oluşturulmuş kredi skoru puanları incelenmektedir. Genel olarak tüm kişilerin kredi skoru 400 ile 900 arasındaki bir puanlamada olmaktadır. Tüketicilerin ortalama yaklaşık %50’si 675’in altında, kalan %50’si ise 675’in üstünde kredi puanına sahiptir.

Kişilerin kredi kartı faturalarını disiplinli ve düzenli ödeyip ödemedikleri, kaç tipte ve kaç adet banka hesabının olduğu, geçmiş ödemeler, karşılıksız çekler, batık krediler, bankalar ile olan çalışmaların süresi, mevcut borcun toplam miktarı gibi bilgilerle kredi skoru puanları oluşturmakta olup, tüm bu veriler kredi skorunu etkileyen unsurlardır.

Türkiye’deki her bireyin hakkındaki kredi bilgileri KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kaydedilmektedir. Karşılıksız çek ve batık kredi bilgileri ise Kara Liste başlığında Merkez Bankası tarafından kaydedilmektedir. Kara Liste özel finans kuruluşlarının ve bankaların zamanında ödenmeyen zarar niteliğindeki kredilerin hesaba aktarıldığı bilgileri içermektedir. Bankalar Kara Liste içerisinde bulunan kişilerin kredi taleplerini reddetmektedir. Merkez Bankası da söz konusu listeye alınmış olan isimlerin borçlarını daha sonra ödemesi halinde 3 yıl sonrasında, ödemeyen kişileri ise beş yıl sonrasından listeden çıkarmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası ortaklığı ile tüm bankalar bu bilgilere kolayca erişebilmektedir.

Ancak her banka tüm bu bilgilere aynı şekilde erişebilirken bilgileri farklı değerlendirerek kendi çalışma politikaları gereğince farklı kararlar ve sonuçlar çıkarabilmektedirler. Herhangi bir banka ihtiyaç kredisine olumsuz yanıt verebilirken, başka bir banka söz konusu krediye olumlu yaklaşabilmektedir. Bu nedenle kredi ihtiyaçları esnasında birkaç bankaya çalışma politikaları göz önünde bulundurularak başvuru yapılması avantaj sağlamaktadır.

Yurt dışında tüketicilere uygulanmakta olan faiz oranları kredi notunun seviyesine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin yüksek kredi notuna sahip olan bir kişi aylık %0.5 faiz oranlarında kredi alabilmekte olup, düşük kredi notuna sahip olan bir kimse aynı krediyi %2.5 faiz oranlarında kullanabilmektedir. Ancak bu uygulama henüz Türkiye’de kullanılmamaktadır.

Kredi Skoru Puanları 4.56/5 (91.11%) 9 oy

Kredi Puanı Nedir başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Kredi Notu

Benzer Konular

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?   Günümüzde paranın her şeyden önemli olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki...

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2014

Findeks Kredi Notu Öğrenme   Hepimiz biliriz ki parasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu bir dünyada...

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi çekebilmek için bankaların şubelerine başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişileri bankalar ilk olarak...

KKB Sorgulama

KKB Sorgulama

KKB sorgulama işlemleri uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca bankaların havuzunda toplanan ve sadece bankalarla paylaşılarak...

Kredi Skorum Kaç

Kredi Skorum Kaç

Geçmiş dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin kredi skoru banka siciline göre değişiklik...

Yukarı