Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Merkez Bankası Kara Liste Nedir

Merkez Bankası Kara Liste Nedir sorusu günümüzde oldukça fazla sorulan bir soru olması nedeni ile bu soruya yanıt verilmesi gerekir ise; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bireylerin kredi borçları ve ödeme düzenlerini ya da senet ve çek ödemelerini düzensiz olarak yapması sonucunda oluşturmuş olduğu bir takip listesi olarak tanımlamak mümkündür. Özetle kredi kartı ve kredi borcu ödemelerinde problemler ve gecikmeler olan bireylerin takibe alınması durumunda Merkez Bankası ile Kredi Kayıt Bürosu’nun birlikte kayıt altında tutmakta olduğu isimlerin listesidir.

Kredi borçlarını ya da kredi kartı borçlarını düzensiz olarak ödeyen bireylerin adlarının yer aldğı bu kara liste, halk tarafından Merkez Bankası Kara Liste olarak bilinmektedir. Kredi ve kredi talebinde bulunulması durumunda Merkez Bankası ile Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan tutulmakta olan kara liste sorgulanarak tüm kredi talepleri, kredi kartı başvuruları, senetler ve çekler ile birlikte bireylerin tüm banka hesap geçmişleri incelenmekte ve bu koşullar altında yapılan başvurulara geri dönüş sağlanmaktadır. Sert kredi politikası uygulanmadığı sürece adı kara listede bulunan bireylerin listeden adının silinmemesi halinde kredi taleplerinin olumlu sonuçlanması güç olabilmekle birlikte genellikle olumsuz yanıtlanabilmektedir.

Bireylerin geçmiş dönem hesap disiplinlerinin kayıtları bir havuz sistemi uygulaması sayesinde Merkez Bankası ile Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulurken, Merkez Bankası sadece olumsuz hesap bilgilerini kayıt altına almaktadır. Ancak Kredi Kayıt Bürosu sadece problemli olan bireylerin bilgilerini değil, kredilendirme işlemini, kredi kartı ödemesini ve geri ödeme hareketini kayıt altına almaktadır.

Merkez Bankası’nın tutmuş olduğu bilgilerin negatif bilgiler olması sebebiyle bu liste kara liste olarak tanımlanmaktadır. Tüm negatif bilgiler 5 sene boyunca Merkez Bankası tarafından saklanarak muhafaza edilmektedir. Ödeme sorunu yaşanan bireyin borcunu 5 sene önceden kapatması halinde dahi kayıt altında alınan bilgiler silinmemekte ve bankaların bilgisine sunulmaktadır.

Kişinin adının kara listeye girmesi halinde tekrar aklanarak listeden adının silinmesi ve sicilinin yeniden düzelebilmesi için ne yazık ki pek bir şey yapılamamaktadır. Kara listede adı geçen bireyin kredi talebinde bulunabilmesi ya ada kredi kartı alabilmesi de maalesef mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kara listeye kişinin adının yazılmaması için mevcut banka borçlarının ve borç ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılarak bankalar ile olan ilişkilere özen gösterilmesi çok önemlidir. Aksi halde kişinin sicilin tekrar temizlenmesi ve bankalarla tekrar ilişki kurabilmesi için mevcut olan borçların temizlenmesi halinde dahi 5 sene beklenmesi zorunludur.

Merkez Bankası Kara Liste Nedir 5.00/5 (100.00%) 3 oy

Kredi Skoru Nedir ve Nasıl Yükseltilir başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı