Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır

SGK Çocuk Parası Nedir

Ülkemizde son yıllarda uygulamaya geçilmiş 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu içerisinde yer alan 202. madde gereğince evli olan devlet memurlarına aile yardım ödeneği başlığı altında bir ödenek ayrılmaktadır. Evli devlet memurları için verilmekte olan bu ödenek gelir vergisi ile SGK yönünden değerlendirmesi gereken bir yardım olarak görülmektedir.

SGK Çocuk Parası Ne Kadardır

SGK çocuk parası her yıl düzenli olarak devlet tarafından belirlenen kriterler ve şartlar doğrultusunda değerlendirilerek ve incelenerek evli devlet memurlarına verilmektedir. Bu aşamada yapılan uygulamalar ve verilen kararlar doğrultusunda 2013 yılı itibari ile SGK çocuk parası gelir vergisi açısından 1 Ocak 2013 ve 30 Haziran 2013 arasındaki tarihler arasında aylık olarak 18.43 olarak belirlenmiştir.

Gelir vergisi yönünden ise SGK çocuk parası 01 Temmuz 2013 ve 31 Aralık 2013 tarihleri arasında 18.99 olarak belirlenmiştir. SGK yönünden çocuk parası ise 18,46 olarak belirlenmiştir.

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır

0 ila 18 yaş arasında bulunan çocukların hepsini kapsayan bu ödenekler her ay düzenli bir şekilde maaşa yansıyarak verilmektedir. Ancak ilk olarak belirtilmesi gereken husus SGK çocuk parasını alabilmek için sigortalı çalışan olmak gerektiğidir. Daha sonra dikkat edilmesi gereken husus ise çocuğun doğum raporunun çalışan kişi tarafından iş yerindeki muhasebe departmanına teslim edilmesi ve ardından bu ödenek için görüşülmesi gerekmektedir. Ödeneğin alınmasına hak kazanılması halinde ise SGK çocuk parası düzenli olarak maaşa yansımakta olup, her ay belirlenen tutarlar doğrultusunda bu ödenekten faydalanılabilmektedir. Öz çocuklar için alınabilin SGK çocuk parası evlatlık veya mahkeme kararıyla bakımı üstlenilmiş olan diğer tüm çocuklar için de alınabilmektedir. Bu çocuklar için de aynı yollar izlenerek ödenek alma hakkı kazanılabilmektedir.

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır 5.00/5 (100.00%) 4 oy

Kredi Kartı Sicilini Düzeltme Yöntemi başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Soru Cevap

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Gün geçtikçe kredi ihtiyacı daha da çoğalmıştır. Bu yüzden kredili mevduat...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi

Denizbank Fuar Kredisi Günümüzde maddiyat kavramı son zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Sadece kişi başına...

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı