Kredi Notu Öğrenme Hesaplama Sorgulama Puanı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi – Risk Raporu

2013 yılının Haziran ayı itibarı ile Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, kredi kuruluşlarının hepsini kapsayan, finansal kuruluşların müşterileri ile ilgili risk bilgilerini kayıt altına almak ve paylaşmak üzere kurularak faaliyetine başlamıştır. Tüm bireylerin risk bilgilerini içeren Türkiye Bankalar Birliği risk raporu; kredi ve kredi kartı, protestolu senetler, işlem yapılmış veya sonrasında ödenmiş ya da ibrazı ile ödenmiş çekler, yasal takibe alınmış kredi ya da kredi kartları gibi pek çok detaylı bilgileri içerisinde barındıran ayrıca Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin düzenlemekte olduğu rapor olarak tanımlanabilmektedir.

TBB’nin düzenlediği bu risk raporu dört farklı rapor çeşide sahiptir. Risk raporunun ilk çeşidi “Kredi Limit, Risk Tasfiye Olunacak Alacaklar Raporu” başlığını taşımaktadır. Bu rapor içinde risk merkezine üye olan kuruluşlardan kullandıkları kredi ve tasfiye olmuş alacakların bilgileri yer almaktadır. Bu rapor detay, özet ve sorunlu krediler şeklinde üç farklı tür olarak incelemek mümkündür. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi – Risk Raporu çeşidinden bir diğer türü ise “Çek Raporu”dur. Bu rapor 2007 tarihinden itibaren işlem yapılan çeklerin, ibrazı ile ödenen çeklerin ve karşılıksız tüm çeklerin bilgilerini içerisinde barındırmaktadır. Diğer bir çeşit ise “Protestolu Senet Raporu ve Negatif Nitelikli Bireysel Krediler Raporu” olarak adlandırılmaktadır. Bu raporda ise adından da anlaşılacağı gibi protestolu senetler incelenebilmektedir. Negatif Nitelikli Bireysel Krediler Raporu da takibe alınmış kredi veya kredi kartı bilgilerini içermektedir.

Günümüzde risk raporlarının sorgulanabilmesi ve çıktısının alınabilmesi artık çok kolaydır. Bu raporların alınabilmesi için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bizzat müracaat edilmesi ile alınabilen rapor, posta ile ya da e-posta yolu ile kolaylıkla alınabilmektedir. Bizzat müracaat edilerek yapılan işlemde sadece kara liste adlandırılan risk raporu başvuruları bankalar tarafından yapılabilmektedir. Başvuru için öncelikle internet üzerinden başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Gerçek kişi müşteri olunması durumunda kimliğin aslı ile tüzel kişi müşteriyse tüzel kişi yetkili kişinin kimliğinin aslıyla ve noter tasdikli imza sirküleriyle, vekil olması durumunda da vekilin kimliğinin aslıyla ve vekaletnamesiyle bankaya başvuruda bulunulması yeterlidir. Yetki kontrollerinin yapılması ile talep edilen ücretin ödenmesi ve imzaların atılması sonucunda işlemler tamamlanmaktadır. Bizzat müracaat edilerek işlem yapılabilen bankalar; Şekerbank, Aktifbank, Halk Bankası, Denizbank, Ziraat Bankası’dır.

Posta yolu ile yapılacak olan müracaat işlemlerinde ilk olarak internet sayfası içerisinde yer alan başvuru formunun doldurularak çıktısının alınması gerekmektedir. Alınan çıktı ise noterde imzalatılmalıdır. Alınan risk raporun ücretini başvuru esnasında alınan referans numarası ya da T.C. kimlik numarası yardımı ile başvuru yapılan banka aracılığı ile ödenebilmektedir. Ödenen ücretin dekontunu, kimlik fotokopisini ve noterde imzalanan başvuru formunu Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi – Risk Raporu (Barbaros Mahallesi Ardıç Sokak, Varyap Meridyen F Blok – 34746 Ataşehir / İstanbul) adresine posta ile göndermek yeterli olmaktadır.

E-posta ile yapılacak olan müracaat işlemlerini sadece gerçek kişiler gerçekleştirebilmektedir. İnternet adresi içerisinde yer alan başvuru formunun doldurulması ile başvuru bedelinin referans numarası veya T.C. kimlik numarasıyla ödenmesinin ardından dekontun ve elektronik imzalı başvuru formunun basvuru@riskmerkezi.org adresine göndermek yeterli olmaktadır. Talep edilen raporun teslimatı ise, başvuru formunda seçilen teslim seçeneğine göre belirlenmektedir. Raporun teslim seçenekleri ise elden, posta yoluyla, elektronik posta adresine ve elektronik ortamda teslim gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi – Risk Raporu için talep edilen ücret ise 2,25 TL + KDV olarak belirlenmiştir. Ayrıca raporun ücretine başvuru formu üzerinde seçilen teslim seçeneğinin iletişim masrafları da ilave edilmektedir. Posta yoluyla yapılan teslim şeklinde 17,25 TL, e-postayla yapılan teslimde 5,18 TL, elektronik ortamdaki teslimde 5,00 TL, bizzat başvuru sırasındaki teslimde 5,00 TL bedel alınmaktadır. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi – Risk Raporu başvurusunun yapılmasının ardından 10 gün içinde ücretin ödenmesi zorunludur. Ödenmemesi durumunda yapılan başvurular geçersizdir.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi – Risk Raporu 5.00/5 (100.00%) 2 oy

Vakıf Bank Hesap Açma başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Kategori: Banka Genel

Benzer Konular

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında – Bilgi

Finansal tüketici.gov.tr BDDK İle Yayında   Uzun süredir hazırlanan ve yayına girmesi beklenen finansaltuketici.gov.tr sonunda...

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi

Denizbank Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi                 Günümüzde bankalar insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Verdikleri krediler...

Denizbank Anında Para Hesabı

Denizbank Anında Para Hesabı

Denizbank Anında Para Hesabı Paraya mı ihtiyacınızın var? Kısa zaman zarfında ihtiyaçlarınızı karşılamak mı istiyorsunuz?...

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu

Deniz Bank Kredi Kartı Başvurusu   Günümüzde hemen hemen her şeyin maddiyata bağlı olduğunu görüyoruz....

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bir Kişi En fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir ? Günümüzde birçok insan ev almak, araba...

Yukarı